24. august 1997 kell 22:00

Lätis üle ootuste viljasaak

Hea ilma ja uue tehnoloogia kasutuselevõtu tõttu on Läti talupidajate viljasaak tänavu viis korda suurem kui mullu. Rekordsaak tekitab olukorra, kus teraviljatöötlemise ettevõtted on rahalistes raskustes ega suuda viljakasvatajaile saagi eest maksta.

Põllumajandusminister Andris Ravin?i sõnul oli läinud nädala alguseks viljatöötlemisettevõtetele üle antud 92 800 tonni vilja, eelmisel aastal samal ajal oli saak vaid 19 000 tonni. Läti teraviljakombinaadid ei olnud selliseks saagiks valmis.

Põllumajandusministri kinnitusel tuleks konflikti süvenemise vältimiseks võtta teraviljatöötlejail lähema 10 päeva jooksul pankadelt laenu 100 mln krooni, et maksta ära viljakasvatajate toodud saagi eest kasvõi pool.

Krediteerimisprotsessi stimuleerimiseks on kavas lähiajal sõlmida põllumajandusministeeriumi ja teraviljatöötlejate vahel lepingud krediidiprotsentide kompenseerimiseks. Ministeerium on lubanud eraldada selleks otstarbeks 7,5 mln krooni.

Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Irina Pilvere teatel on rahandusministeeriumile esitatud ka palve pikendada talupidajatele käibemaksu maksetähtaega kolme kuu võrra. ETA

Hetkel kuum