25. august 1997 kell 22:00

Taanis elavneb Euroopa-diskussioon

Euroopa Liidu Amsterdami tippkohtumise kokkulepe sätestab uute liikmete vastuvõtu Kesk- ja Ida-Euroopast, jõustumiseks peavad selle ratifitseerima kõik 15 liikmesriiki.

Taani referendumi tõenäoline toimumisaeg on tuleva aasta mai, mil riigi ülemkohus on langetanud lõpliku otsuse hagi osas, mis vaidlustab Euroopa Liiduga sõlmitud lepingute vastavuse Taani põhiseadusele. Süüdistus kõlab, et alates 1973. a on Taani osa riigi volitustest konstitutsioonivastaselt loovutanud Euroopa institutsioonidele.

Enamik analüütikuid ei usu hagi õnnestumisse, ent kui see siiski juhtub, tuleb kõik Euroopa Liiduga sõlmitud lepingud uuesti läbi rääkida või muuta konstitutsiooni. Mõlemad on aeganõudvad ja vaevalised protsessid.

Viimati ?okeerisid taanlased ELi liikmesriike 1992. a,hääletades Euroopa tihedamat koostööd sätestava Maastrichti lepingu vastu. Aasta hiljem nõustuti lepinguga vaid tingimusel, et Taanile jääb õigus Euroopa majandus- ja rahaliidust, ühistest kaitsestruktuuridest, piiri- ning põgenikepoliitikast välja jääda.

Valmistudes hääletama Amsterdami tippkohtumise kokkuleppe üle lähtutakse eeldusest, et selles lepingus erandeid ei tehta. Taani peaministri Poul Nyrup Rasmusseni sõnul on leping paljudes punktides Taanile soodne, näiteks toob ta keskkonnakaitset, hõivet, korruptsioonivastast võitlust ning muidugi liidu laienemist puudutavaid peatükke.

Peaministri sõnul tooks lepingu tagasilükkamine Taanile ettearvamatuid tagajärgi. Taani kauaaegse välisministri Ufe Ellemann-Jenseni sõnul sunniks see riiki Euroopa Liidust lahkuma.

Ehkki majanduslikult on EL Taanile soodne, tagades turu riigi põllumajandustoodetele, valitseb elanikkonna hulgas tugev emotsionaalne vastuseis Brüsseli ettekirjutustele ning rahvusparlamendi volituste piiramisele.

«Siin tuleb meil tõeliselt pingutada, selgitamaks taanlastele, et sajaprotsendilise iseseisvuse kindlustab meile vaid koostöös osalemine. Vastasel juhul otsustavad meie eest suured ja vägevad, tehes seda tugevama õigusega. ELi kaudu on meil väikeriigina võimalus oma õigusi kaitsta argumenteerides, liitlasi leides ning kompromisse tehes,» ütles Rasmussen ajalehele Svenska Dagbladet antud intervjuus.

Viimaste arvamusküsitluste tulemusel on Amsterdami lepingu toetajate arv Taanis kasvanud. Kui referendum toimuks täna, hääletaks lepingu poolt 40% ja vastu 29% taanlastest, 22% pole aga veel oma otsust teinud, selgub ajalehes Politiken eile avaldatud küsitlusest. FT-REUTER-SD

Hetkel kuum