29. september 1997 kell 22:00

Kolmandik Telekomist suveks Tallinna börsile

Teede- ja sideminister Raivo Vare ütles, et Telekomi erastamisnõustaja leidmiseks on kavas korraldada avalik konkurss. «Minu ettekujutuse kohaselt peaks Eesti Telekomi börsile viima üks väga respekteeritud Eesti finantsinstitutsioon koostöös mõne tuntud rahvusvahelise institutsiooniga,» lausus Vare. «Küsimus on selles, et ainult Eesti firma vahendusel ei õnnestu pälvida finantsmaailmas vajalikku tähelepanu, rahvusvahelised firmad aga ei tunne siiski piisavalt Eesti olusid.»

Eesti Telekomi erastamise korraldamise vastu on seni avalikult huvi näidanud Jaapani firma Nomura, Prantsuse Banque Paribas ja Deutsche Bank Morgen Grenfell. Leedu Telekomase erastamiskonkursil tegi Nomura pakkumuse koos Hansa Investmentsi ja Banque Paribas koos Talinvestiga.

Eesti Telekomi aktsiakapitali nimiväärtus on Raivo Vare sõnul 735 miljonit krooni.

Arengukava kohaselt jäävad börsile mineku hetkeks Eesti Telekomi koosseisu vaid kaks strateegilist ettevõtet, AS Eesti Telefon ja AS Eesti Mobiiltelefon. Kummastki kuulub praegu 51 protsenti Eesti Telekomile ning võrdselt 24,5 protsenti Rootsi Telia AB-le ja Telecom Finlandile.

Eesti Telekomi osalus kolmes väiksemas firmas müüakse enne ettevõtte börsile jõudmist. Vare teatas, et 48 protsenti ASi TeleMedia Eesti aktsiatest on kavas müüa avalikul kirjalikul pakkumisel hiljemalt selle aasta lõpuks ja 15 protsenti ASi EsData aktsiatest 1998. aasta esimeses kvartalis.

Ka 60 protsenti Eesti Kaugotsingu ASi aktsiatest tuleb Vare sõnul müüa hiljemalt 1998. aasta esimeses kvartalis, kuid siin on plaanis kasutada eelläbirääkimistega pakkumist, sest oma osalust soovib müüa ka teine omanik, Telecom Finland. Vare ütles, et tõenäoliselt lähevad TeleMedia Eesti, EsData ja Eesti Kaugotsingu aktsiad müüki erastamisagentuuri kaudu.

Siseminister Robert Lepikson kinnitas, et kavatseb valitsuse istungil kaitsta oma varasemat ettepanekut erastada Eesti Telekom veel tänavu tervikuna ning kanda müügist laekuv raha järgmise aasta riigieelarvesse, investeerides seda eeskätt infrastruktuuri.

Lepikson rõhutas, et Eesti Telekomi erastamist on otstarbekas korraldada vaid Tallinna börsi kaudu. «Tallinna börsile oleks nii suure ettevõtte tulek igati kasulik,» kinnitas Lepikson. «Riik ei peaks aga Telekomi puhul taga ajama maksimaalset tulu, vaid seadma peaeesmärgiks hullu raha ärakorjamise Eesti majandusest.»

Raivo Vare avaldas lootust, et valitsus kinnitab täna siiski teede- ja sideministeeriumi esitatud erastamisvariandi.

Hetkel kuum