15. oktoober 1997 kell 22:00

Riigikontroll kritiseerib riigieelarve eelnõu

Riigiametid arvestavad oma töötasu lähtuvalt palju suuremast koosseisust, kui nad kavatsevad täita, et tõsta ametnike tegelikku palgataset, ütles riigikontrolli peakontrolör Sven Potapov.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Olev Raju lausus, et ka mujal maailmas lähtutakse riigiasutuste palgafondi määramisel töökohtade arvust, mitte sellest, kui palju on neist tegelikkuses täidetud. Raju sõnul ei näe ta riigiasutuste käitumises soovi oma töötajatele sel moel kõrgemat palka maksta.

Küsimusele, kas riigiasutused ei soovi ametikohtade arvu järgi palgafondi moodustades enda töötajatele suuremat töötasu maksta, vastas majandusminister Jaak Leimann, et asja ei saa nii primitiivselt võtta. Ka teistes riikides ei suudeta riigiameti spetsialistidele head palka maksta, rääkis Leimann. Samas peab meie ametnike tootlikkus olema palju kõrgem kui mõnes teises riigis, nentis ta ning täpsustas, et peab silmas tööd, mis tuleb Eestil teha ELiga ühinemiseks vajalike seaduste ettevalmistamisel.

Olev Raju ütles, et siiski järgitakse ametikohtade alusel riigieelarve eelnõus riigiasutuste palgafondide määramist tuleva aasta eelarves ilmselt viimast korda.

Raju sõnul annab ettevalmistamisel olev riigieelarve koostamise muutmise seadus võimaluse palgafondi arvestamise põhimõtted üle vaadata enne 1999. a eelarve koostamist. Ilmselt jõuab riigieelarve koostamise muutmise seadus riigikokku esimesele lugemisele novembri algul.

Hetkel kuum