22. oktoober 1997 kell 22:00

Citibank: Ida-Euroopa arengus on väärnihe

Üle maailma tegutseva investeerimispangana on Citibank kiiresti levinud Ida-Euroopa riikidesse. Pea kõigis sealsetes riikides on Citibankil harukontor, Poolas isegi viis ja Slovakkias tuleb teine.

Ida-Euroopa vajab hädasti investeeringuid, et korrastada energiatootmine, telekommunikatsioonid ja kogu infrastruktuur, rääkimata juba keskkonnast.

Kui Ida-Euroopa vabanemine äratas lääne pankades suurt huvi, siis praeguseks on see tublisti nõrgenenud. Tegemist on nn konjunktuurifaasiga, pangad ootavad neis mais majandustõusu, et krediidikraane rohkem avada. Venemaa hinne: trööstitu

Kui Venemaa seisu peab Citibanki Venemaa ja Ida-Euroopa investeeringute juht Robert Welford üsna trööstituks, siis Baltimaade ja Poola puhul näeb ta juba valgust tunneli otsas.

«Venemaa olukord ei ole karvavõrdki paranenud ja meie jaoks on see täiesti hall tsoon, kus projekte investeeritakse ainult riigi garantiiga, sest Vene seadused ei taga raha tagasisaamist,» ütles Welford. Olukorra paranemist lähema paari aasta jooksul ta Venemaal ei näe.

Baltimaid vaevab Citibanki arvates endiselt sõltuvus Venemaast. Kuid sellele vaatamata näib Leedu saavat oma majanduse kiiresti korda ning kõik Baltimaad on tegelikult juba jalule saanud.

Poolas on erastamine hästi edenenud, majanduskasv hea ning seal leidub pädevaid partnereid koostööks, mistõttu rahvusvahelised pangad on huvitatud sinna investeerimisest.

T?ehhis, mis alles hiljuti oli pankade lemmik, on erastamine ja ka majanduskasv takerdunud. On ilmnenud, et T?ehhi ei soovigi eriti meelsasti rahvusvahelisi investeeringuid, mistõttu Intel ja General Motors on külmutanud oma sealsed suurprojektid.

Welfordi hinnangul on T?ehhi pangandusturg üleküllastatud ja näib, et osa välispanku kavatseb sealt lahkuda.

Slovakkia makromajanduse olukorda peab Welford heaks, probleeme tekitavad kaubandusbilansi ja eelarve puudujääk. Erastamine on enam-vähem lõpule viidud, kuid välisinvesteeringud on seni väikesed. Olukord laheneb, kui Slovakkia saab jagu poliitilistest probleemidest, prognoosib Citibank.

Kõigis endistes sotsialismimaades valmistab pankadele suurimaid raskusi see, et projektides osalejate huvid on tihtipeale vastukäivad, see tekitab viivitust ja projektide nurjumist. KL

Hetkel kuum