27. oktoober 1997 kell 22:00

Farmaatsiatehas tõrjub süüdistusi

Malõgini esitatud süüdistus puudutas offshore-firma Grandstar Ltd kaudu sooritatud makseid farmaatsiatehasele 1994. ja 1995. aastal.

Farmaatsiatehas tellis vandeadvokaat Leon Glikmanilt õigusliku arvamuse farmaatsiatehase ja Grandstari vahel sõlmitud lepingutele ja audiitorfirmalt Price Waterhouse aruande farmaatsiatehase ja Aroma Ltd vaheliste tehingute kontrolli kohta.

Price Waterhouse'i aruandest selgub, et vastavalt farmaatsiatehase dokumentatsioonile on tehas müünud Malõgini firmale Aroma Ltd kaupu ligi kolme miljoni dollari väärtuses.

Vastavalt 1994. aasta septembris sõlmitud lepingule loovutas farmaatsiatehas tekkinud nõudeõiguse Aroma vastu Grandstarile. Kes konkreetselt Grandstari nimel lepingu sõlmis, ei osanud farmaatsiatehase juhatuse esimees Jaak Hion ja turundusdirektor Jüri Metsaorg öelda, põhjendades, et nad on tulnud mõlemad tehasesse tööle pärast nende lepingute sõlmimist. Eile õhtuks täpsustati, et Grandstari poolt on lepingule alla kirjutanud Alexandra E. Solly ja farmaatsiatehase poolt Priit Kivi.

Grandstarilt on laekunud farmaatsiatehasele kokku 585 040 dollarit, mis vastab Price Waterhouse'i järgi Aroma poolt farmaatsiatehase kaupade eest Grandstarile üle antud summale.

Advokaat Glikmani hinnangul on Grandstar kõik Aromalt saadud raha andnud üle farmaatsiatehasele.

Aroma kinnitas 1995. aasta lõpu seisuga oma võlgnevuseks farmaatsiatehase ees ligi 700 000 dollarit. Tänaseks on see summa farmaatsiatehase turundusdirektori Jüri Metsaoru sõnul kasvanud enam kui kahekordseks.

Selle aasta maikuu alguses sõlmisid farmaatsiatehas ja Venemaa föderaalne riiklik ettevõte ravivahendite keemiakeskus ASi Mostal asutamislepingu.

Mostali 100 000 USD suurusest aktsiakapitalist pidi farmaatsiatehasele kuuluma 60 protsenti.

Lisaks pidi Mostalile kuuluma Moskva lähedal ravimite pakendamise tehas ja farmaatsiatehas teatas börsile, et käivitab Moskvas ravimitootmise. «Töö tehases juba käib,» väideti toonases pressiteates.

Metsaoru sõnul ei ole siiski tehases ravimeid pakendatud, sest farmaatsiatehasele oli kasulikum kasutada ravimitootmiseks vaja minevaid litsentse juba omava firma teenust. Ravimeid pakendatakse ?olkovo vitamiinitehases. Kui palju ravimeid konkreetselt farmaatsiatehase käsutuses oleval liinil pakendatakse, ei osanud Metsaorg öelda.

Farmaatsiatehase esindajate sõnul pole veel moodustatud firmat, kellele hakkaks kuuluma farmaatsiatehase osalusega apteekidekett Moskvas. Tehase esindajate sõnul kestavad läbirääkimised osapoolte vahel, kelle hulgas lisaks farmaatsiatehasele on veel partnerid Venemaalt ja Skandinaaviast.

Pärast farmaatsiatehase aktsiaga taaskauplemise alustamist Tallinna börsil kerkis aktsia sulgemishind eelmise neljapäeva 150 kroonilt 159,25 kroonile. Eelmisel reedel ei kaubeldud aktsiaga börsil tehase taotlusest lähtuvalt.

Hetkel kuum