24. november 1997 kell 22:00

Toll valib kaupa kontrollimiseks riskianalüüsi alusel

Ükski ettevõte ei ole harilikult huvitatud, et tema kaupa kontrollitakse. Mõned põhimõtted, mille alusel toll kaupa kontrollimiseks välja valib.

Toll teeb alati kauba pistelist kontrolli (ei kontrolli kõiki saadetisi). Kaupa võib kontrollida ettevõttes alati peale deklaratsiooni aktsepteerimist kauba laadimisel transpordivahendile ning piiriületamisel. Kui kaup kontrolliti ettevõttes, siis transpordivahendile pannakse tolliplomm ja reeglina seda piiril enam ei kontrollita.

Milliseid kaupu kontrollida ja milliseid mitte, valib toll välja riskianalüüsi alusel. Analüüsiga määratakse kauba riskiaste. Näiteks on suurem tõenäosus, et kontrollitakse nende firmade kaupa, kes on eelnevalt tollieeskirju rikkunud.

Sadamas on suurem tõenäosus, et kaupa kontrollitakse, kui kaup tuuakse laevale viimasel minutil. Algajad salakaubavedajad arvavad, et kui nad toimetavad kauba laeva juurde mõni minut enne laeva laadimise lõppu, siis toll ajanappuse tõttu nende kaupa ei kontrolli. Tegelikult on selline tegevus riski suurendav kriteerium. Võimalus, et kaupa kontrollitakse, on hoopis suurem.

Kehtib ka põhimõte, et mida rohkem ja üksikasjalikumat informatsiooni on dokumentides kauba saatja ja saaja kohta, seda väiksem on tõenäosus, et kaupa kontrollitakse.

Hetkel kuum