10. detsember 1997 kell 22:00

ERA Pangal kolmandik EVEA Panga aktsiatest käes

ERA Panga nõukogu esimehe Andres Bergmanni sõnul ei erinenud EVEA Panga aktsiate ostuhind oluliselt panga aktsiate hinnast Tallinna börsil.

Esmaspäeval oli EVEA Panga aktsia sulgemishind 14,5 krooni, mille kohaselt omanikku vahetanud aktsiapaki turuväärtus oli ligi 23,5 miljonit krooni.

Varade mahult Eesti suuruselt seitsmendal kohal olev EVEA Pank on konservatiivse juhtimisstiiliga ja perspektiivikas pank, põhjendas suurinvesteeringut Andres Bergmann.

Bergmanni sõnul jäi EVEA Pank silma, kuna EVEA ja ERA Panga tegevus haakub ilma üksteise huve riivamata. EVEA Pangas olulise osa omandamise otsus sündis juba hilissuvel, tunnistas Bergmann.

«See tuli meile üllatusena,» kommenteeris aktsiaostu EVEA Panga laenu- ja turundusdirektor Anatoli Beilinson. Ta ütles, et EVEA Panga juhtkond pole veel ostu-müügi lepingut näinud, ent endiste omanike esindajad on panka helistanud ja sellise tehingu tõesust kinnitanud.

ERA Pangale müüsid oma aktsiad ?veitsi firmad Belesta Holding AG ja RRW. Belesta oli varem EVEA Panga suurim aktsionär ligi 20protsendilise osalusega.

Bergmann ütles, osaluse omandamine on oluline samm kahe panga lähenemisel. Ta ei välistanud võimalust, et kaks panka tulevikus liituvad. «Iga kahe panga liitumine toob enamikul juhtudel kaasa kulude kokkuhoiu. Kahel väikesel pangal vabanevad sellega töötajad, keda saab saata teistele turgudele tegevust ette valmistama,» ütles Bergmann.

Bergmann ütles, et ERA Pank ei sekku EVEA Panga juhtimisse, kuna see on hästi juhitud.

Bergmanni sõnul on aktsiate omandamine keskpangaga kooskõlastatud ja kirjalik luba on keskpangas vormistamisel.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis ütles, et kahe väiksema panga võimalik liitumine ei tõsta neid suuremate pankade hulka.

Mõisa sõnul tõmmatakse Eestis suurematele pankadele joon alla Maapanga tagant ja sellest joonest allpool asuvatel pankadel pole Eesti pangandusmaastikule mingit olulist mõju.

Maaklerfirma HT Finants börsimaakler Indrek Jakobson tunnistas, et tehing ei tohiks EVEA Panga aktsia hinnale börsil erilist mõju avaldada, kuna EVEA Panga aktsia on vähekaubeldav. Jakobson ütles, et kõnealuse tehingu puhul on tegemist ühe aktsionäri osaluse suurendamisega, mis aktsiahinna kujunemisel rolli ei mängi.

Hetkel kuum