21. detsember 1997 kell 22:00

Karistamatus

Kui poleks olnud börsi- krahhi, töötaks portfellihalduri assistent Ingmar Purge endiselt Hansapangas ja nõustaks kliente. Tänaseks on Purge pangast lahti, sest Eestisse investeerinud välismaalase Tony Esenlundi närvid ei pidanud vastu.

Mõne nädalaga puupaljaks jäänud Esenlund sattus olukorda, kus tal polnud enam midagi kaotada ja ta rääkis Äripäevale, kuidas 22aastane pintsaklipslane talle suvel 100 000 krooni eest Hansapanga siseinfot müüs. Vastavalt kokkuleppele teatas Purge Esenlundile, millal panga klientidest suurinvestorid valmistuvad aktsiaid ostma -- see viib hinna automaatselt ülesse.

Kindlasti ei ole Purge ainus pangatöötaja, kes siseinfot oma kasuks pöörab.

Kriitiline artikkel Äripäevas ja kaotatud töökoht Hansapangas ongi Purge jaoks kogu karistus. Väärtpaberiinspektsiooni endine juht Indrek Jakobson on öelnud, et inspektsioon Purge asjaga ilmselt tegelema ei hakka, sest see ei vii kuhugi välja. Sisehääl ütleb, et ka majanduspolitseilt ei ole midagi konstruktiivset oodata. See asi lihtsalt sumbub.

Altkäemaksu võtnud ametnikud töötavad endiselt tallinlaste raha eest linnavalitsuses. Panga siseinfoga kaupleja on teatanud, et läheb mõneks ajaks välismaale. Muuseas, väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi on juba välismaal. Tema täiendab ennast.

Mida peaks ajakirjandus tegema, et õiguskaitsestruktuurid seaduserikkumisele reageeriks? Kui Äripäeva fotograaf oleks pildistanud hetke, mil Esenlund annab Purgele 100 000 krooni ja samal ajal oleks lindistatud nende dialoog, siis ka see oleks jäänud vaid hea ajakirjandusliku materjali tasemele, millel kohtu jaoks pole mingit kaalu.

Purgele soovin ilusat reisi, ehk jõuab ta tulevikus veel Äripäeva veergudele seoses mõne teise huvitava juhtumiga.

Hetkel kuum