Dumpingusüüdistuse oht turbatootjate kohal

15. jaanuar 1998, 00:00

«Kui Eesti turbaeksportijad on kõrvale lükanud soomlased ja astunud kannale iirlastele, on selge, et midagi ette võetakse,» lausus Jõgiste, kes on ka Märjamaa ASi ERA juht.

Esimese Eesti ettevõttena Euroopa komisjoni dumpingukaebuse uurimise alla langenud Püssi puitplaaditootja AS Repo Vabrikud saatis eilseks Brüsselisse oma vastuse, kus tõestas toodangu hinna kujunemise.

«Arutasime, et meid võivad oodata samad asjad,» lausus Jõgiste.

Eesti suurima turbatootja ASi Tootsi Turvas nõuniku Arvo Lubergi sõnul pole dumpingukaebuse esitamine siiski eriti tõenäoline. «Repliike käib omavahel, aga see ei ole põhjendatud,» lausus ta. Soomest enam eksportivad Eesti firmad ei müü Euroopas nendest odavamalt, põhjendas Luberg.

Põhimõtteliselt on dumpingukaebuse esitamine võimalik, kuluaarivestlustes on see jutuks olnud, rääkis Harjumaa Turba eksportija ASi Biomix tegevdirektor Urmas Reintam. Tema väitel on välisfirmad sellest juba neli aastat tagasi märku andnud. «Aga seniajani on jutt jäänud jutuks,» rahustas Reintam.

Turbaeksportijad on varem väitnud, et odavalt eksportides rikub turgu Oru turbakombinaadi erastamisega tuntuks saanud AS Mikskaar. Kui valdavalt oli turba kuupmeetri hind ekspordil 80 krooni, siis Mikskaar müüs turvast välja kuni 12 krooni odavamalt.

«Ma ei pea seda tõsiseks jutuks,» lausus Mikskaare ekspordijuht Janno Luurmees. «Töötame kasumiga ja ekspordimaht üha suureneb, seda on lihtne tõestada, et mingi dumpinguga siin tegemist pole,» selgitas ta.

Samas tunnistas Luurmees, et iirlased ja teised suuremad tootjad võivad olla huvitatud kaebuse esitamisest, sest Balti riikidest tuleb odavat turvast.

«Hinnaprobleem on iga ettevõtte siseasi,» lausus turbaliidu tegevdirektor Heino Reedik. Tema kinnitusel on liit arutanud, milline peaks olema turba müügihinna alampiir, kuid ei saa seda ette kirjutada.

«Mina arvan, et sellist juttu räägivad nõrganärvilised, kel endal eriti hästi ei lähe,» kommenteeris Reintam dumpinguküsimuse taaskerkimist. «Muidugi müüs Mikskaar odavalt, aga kuskil pole fikseeritud, kui kallilt müüma peame või kui odavalt tohime,» selgitas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing