9. veebruar 1998 kell 22:00

Püstivus -- vee peale jäämise võlusõna

Püstivuse kaotamine onsee, mis ühendab hukkunud Estoniat põhja läinud väikeste kalalaevadega. Püstivuse kaotas ja läks põhja Marily, millel kala oli trümmis ja tekil lahtiselt, kuigi pidi olema kastides. Ülelaadimine sai saatuslikuks EVA kaptenile, kes hukkus, kui metsalastis laev Naissaare sadamast väljudes kaadus.

Püstivuse informatsioon kaptenile ehk see, kuidas meeskonnal tuleb käituda, et laev ümber ei läheks, peab olema igas laevas kogumahutavusega 20 ja enam. Paraku ei olda agarad neid nõudeid täitma. Väikeste laevade ning nende omanike hulk on Eestis viimastel aastatel oluliselt suurenenud. Konkurents ja kulutuste tasateenimise soov sunnivad meresõidu ohutusest mööda vaatama. Omaniku või kliendi palju-ja-kiiresti-nõue sunnib laeva võimalikult täis laadima ja kiiresti sõitma. Püstivuse nõuete järgimine nõuaks aga tihti lisatööd.

Seni on riski piiril tegutsejaid soosinud ka seaduste puudumine. Meresõidukoodeks oli vastu võetud juba enne põhiseadust ja sealt tulenevate vastuolude tõttu ei olnud see alati kasutatav. Ka oli veeteede amet ühtaegu nii seaduste koostaja kui nende täitja.

Nüüdseks on vastuolud kaotatud. Seadusandlusega tegeleb teede- ja sideministeeriumi merendusosakond, selle aasta 1. jaanuarist kehtib aga meresõiduohutuse seadus.

Viimane toob endaga kaasa alamaid akte ja võimaldab meresõidualaste nõuete soovitamiselt üle minna täitmise nõudmisele. Uute õnnetuste vältimiseks tuleb aga eelkõige seniseid juhtumeid uurida ning põhjused avalikustada.

17. juuni 1994 -- Vedurlaev Vilma (AS Reldor) kaadus Pärnu sadamas pargase Para Delta pidurdamisel. Kaks laevapere liiget hukkus.

28. september 1994 -- Reisiparvlaev Estonia vajus põhja. Hukkus 852 reisijat ja meeskonnaliiget.

2. jaanuar 1995 -- Vedurlaeva Rudolf (ME Pärnu Sadam) puksertou purunemise tõttu triivis Rootsi randa kividele ja hukkus Hondurases registreeritud metsalastis praam Brevik Barge.

17. jaanuar 1995 -- Vedurlaeva Tugev (Kalland Ltd) puksertou purunemise tõttu triivis Soome randa kividele ja hukkus Venemaal registreeritud metsalastis platvormpargas 6802.

3. september 1995 -- Uppus vedurlaeva Triigi (AS Esman) puksiiris olnud Küprosel registreeritud killustikulastis pargas DMM 2.

22. jaanuar 1996 -- Väike kaubalaev Gertrud (AS Triigi) sõitis Saaremaa rannikul Harilaiu madalikule, kust teda kätte saada ei õnnestunud.

6. märts 1997 -- Kalalaeva Marily (Hiiumaa tarbijate ühistu, laevapereta prahtija AS Avemar) pukseerinud kalalaev Avely kaadus ja uppus Os- mussaare lähistel. Õnnetuse põhjused: kõrge lainetus, kala vale paigutus ja lastiluugi halb kinnitus. Hukkus laeva mehhaanik.

28. mai 1997 -- Kaadus Naissaare sadamast väljunud hüdrograafialaev EVA- 314 metsalasti ülelaadimise tõttu. Kapten hukkus, laev päästeti.

Hetkel kuum