Hoiupank ei müü usaldust

16. veebruar 1998, 00:00

Väärtpaberiinspektsioon kahtlustab Hoiupanga juhte panga klientide rahaga riskimises. Pangajuhid kasutasid ligi 200 miljonit krooni panga klientide raha aktsiate väljaostmiseks sügisesest emissioonist. Tehingut vahendas Hoiupanga rahaturufond.

Äripäev leiab, et tehinguga on Hoiupanga usaldusväärsus küsimärgi alla sattunud. Emissiooni päästmise või ka suure tulu teenimise eesmärgil võtsid pangajuhid liiga suure riski. Isiklik risk muutus klientide riskiks.

Emissioon oli pangale hädavajalik, sest Eesti Pank oli suurendanud kapitali adekvaatsuse määra 10 protsendile. Aktsia hinnaks kinnitati 230 krooni, mis tol hetkel ei olnud kõrge. Finantsturgude kriis viis aga Hoiupanga aktsia turuhinna emissiooni levitamisperioodi lõpuks 184 kroonini. Emissioon jäi täis märkimata ning poole uutest aktsiatest ostsid välja panga enda juhid Hoiupanga Töötajate ASi kaudu.

Aktsiaostu tehingut finantseerinud Daiwa panga laen viibis, aktsiad tuli aga välja osta. Häda ajas Hoiupanga Töötajate ASi (HTAS) repotehingule rahaturufondiga. Hoiupanga aktsiate osakaal fondi investeerimisportfellis muutus lühikeseks ajaks riskantselt suureks -- ligi 50%.

Ametlikult garanteeris emissiooni Hansa Investments, tegelikuks emissiooni tagajaks oli tõenäoliselt aga HTAS, sest vastasel korral oleks poole aktsiatest pidanud välja ostma Hansa Investments. HTAS ei osanud ette näha, et peab poole välja ostma, tõenäoliselt arvestati umbes 10%ga.

Pangajuhtide ostmisplaan võis olla tingitud soovist saada kätte suur tükk pangast. Rahahimu ajas riskima, aga keegi ei osanud ette näha börsikriisi. Kui aktsiahind oleks tõusnud, oleks meeste risk ennast õigustanud. Börsikriis muutis tuluteenimise soovi päästmisoperatsiooniks.

Tinglikult võib eesmärki isegi üllaks pidada, kui asjal poleks sahkerdamise ja valetamise mekk man. Ei pea ju enam vett hoiupankurite väited, et pank pole kuidagiviisi seotud HTASi aktsiatehinguga. Kuna 150 miljonit krooni laenati rahaturufondist, on vale ka väide, et pank teenis emissiooniga 690 miljonit.

Pank oli hädas, ent panga päästmist klientide rahaga ei saa õigeks pidada. Võib möönda, et sedakorda on riskihetk möödas ja võlg koos repointressidega fondile tagasi makstud, kuid hoiupankurid on oma sahkerdamisvõimet näidanud. Klientide rahaga riskeeriti küll ainult kaks päeva, aga milline klient võib kindel olla, et mõne aja pärast tema rahaga jälle trikke ei tehta. Näiteks siis, kui kukub Daiwa laenu tagastamistähtaeg.

Pank on institutsioon, mis müüb usaldust, kindlustunnet ja stabiilsust. Hoiupank näitas, et ta ei ole seda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing