19. veebruar 1998 kell 22:00

G7 lahkab Aasia kriisi

USA, Jaapani, Suurbritannia, Kanada, Itaalia, Saksamaa ja Prantsusmaa (G7) rahandusministrite ja keskpanga esindajate kohtumisel on esikohal Aasia finantskriisi võimalik mõju maailma majandusele, kriisi õppetunnid ning võimalused globaalse finantssüsteemi stabiilsuse kindlustamiseks.

Allikate väiteil on G7 riikidel suletud uste taga ette valmistatud kokkulepe Aasia valuutade kindlustamiseks ning kapitali väljavoolu tõkestamiseks kriisist haaratud riikidest koos ettepanekutega rahvusvahelise valuutafondi (IMF) ja maailmapanga tegevuse reformimiseks. Võimalik on IMFi reservide toetamiseks täiendava raha eraldamine.

«Turul valitseb üldine optimism, et G7 pakub välja konkreetsed Aasia kriisi lahendamise abinõud, mille hulka peab kuuluma ka alternatiiv Indoneesia valuutakomitee plaanile,» ütles ühe Euroopa panga diiler. «Sest kui nad seda ei tee ja Indoneesia kukub, destabiliseerib see Aasia ning mõõn tabab kogu maailma majandust,» jätkas ta.

Rahvusvaheline finantsüldsus on valuutakomitee plaani teravalt kritiseerinud, hinnates selle Indoneesiale ennatlikuks. Ka G7 riigid peavad vajalikuks IMFi 43 miljardi dollari suuruse kriisipaketi tingimuste täitmist, mis nõuab Jakartalt ulatuslikke majandusreforme.

Kindlasti tuleb kohtumisel kõne alla ka Jaapani majanduse olukord ja roll Aasia majandusraskustest välja aitamisel. Eriti on Jaapani majanduse tugevdamisest huvitatud USA, kelle kaubandusdefitsiit Jaapaniga on viimase aastaga kasvanud 66%.

«Peamine, mida Jaapan Aasia majanduskasvu ja stabiilsuse taastamiseks teha saab, on stimuleerida kodumaist nõudlust, dereguleerida majandus ja avada oma turud importkaupadele,» ütles USA aserahandusminister Lawrence Summers.

Eile avaldatud andmeil kasvas Jaapani kaubandusülejääk USAga jaanuaris 3,9 miljardi dollarini, samas kui kaubavahetus Aasia riikidega on esimest korda kaheksa aasta jooksul negatiivne. See pole hea märk ei Jaapanile ega regioonile tervikuna.

Mõnevõrra võib kolleegide survet Jaapani rahandusministrile Hiroshi Mitsuzukale leevendada Jaapani valitsuse uus, G7 kohtumiseks valmiv reformipakett.

Traditsiooniliselt on G7 riigid arutanud ka valuutakursse, seekordselt kohtumiselt aga olulisi avaldusi ei oodata.

Ainus, mis selles osas muudatusi võib tuua, on USA võimalik rünnak Iraagi vastu, mis avaldaks otsest mõju G7 riikide valuutadele ega jääks kajastumata ka Aasia valuutades. REUTER-DN-ÄP

Hetkel kuum