5. aprill 1998 kell 22:00

Saint-Gobain lubab sügisel üllatada

Intervjuu kontserni Saint-Gobain asepresidendi Eric d'Hautefeuillega

Möödunud nädalal külastas Euroopa suurima ehitusmaterjalitootja Saint-Gobain tütarettevõtteid Eestis kontserni asepresident Eric d'Hautefeuille. Skandinaavia firmade kaudu kuuluvad Saint-Gobain'i kontserni soojusisolatsioonimaterjale valmistav AS Isover-Klaasvill, autoklaase tootev AS Elvex, klaaspaketti tootev AS Baltiklaas ja autodel klaase vahetav AS Autoklaas.

Loomulikult ei käi ma kontserni 50 riigis asuvat rohkem kui 600 ettevõtet järjepanu vaatamas ja ma isegi ei tea, kus nad kõik asuvad. Kui kontserni tippjuhtkonnast keegi külastab mõnd tütarettevõtet, siis peab seal olema kas probleem või mingi huvitav arenguvõimalus. Ütlen, et Eestis meil probleeme pole, pigem võite veel enne aasta lõppu meilt olulisi uudiseid oodata.

Lühidalt öeldes olen väga rahul. Oleme üks esimesi Lääne-Euroopa suurkontserne, kes juba 1989. a oma Skandinaavia esinduste kaudu siia tuli. Tänaseks on üheksast meie divisjonist Eestis esindatud kaks: klaasi tootmine ja paigaldamine ning isolatsioonimaterjalide valmistamine. Mõlema divisjoni juhid on väga rahul arenguga, mis meie ettevõtetes Eestis üheksa aasta jooksul toimunud on.

Kõige aktiivsemad oleme Poolas. Näiteks oleme sealsetesse klaasi- ja isolatsioonimaterjalide tehastesse investeerinud 190 mln USA dollarit. Märkimisväärselt oleme turul ka Eestis ja T?ehhis.

Erilist heameelt teeb, et alustasime neis riikides nullist. Eesti eelis on noored ja teotahtelised meeskonnad kõigis meie ettevõtetes. Nii oma geograafilise asendi poolest kui ka töökultuurilt on Eesti alati kuulunud Euroopasse.

Oleme endise idabloki riikidesse investeerinud palju ja jätkame seda joont. Regiooniti me oma investeeringute suurust ei limiteeri, vaid paigutame raha sinna, kuhu peame hetkel kõige otstarbekamaks.

Konkreetseid numbreid ja lubadusi ei tahaks välja käia, aga kontsern investeerib igal aastal 8--9% kogukäibest kas olemasolevate ettevõtete täiustamiseks või uute ostmiseks. Tõenäoliselt teeme lähiajal Eestis täiendavaid investeeringuid ehitusmaterjalide tootmise valdkonnas. See ei pea tähendama uue ettevõtte rajamist, võib-olla hoopis mõne ostmist ja renoveerimist.

Meie üldfilosoofia on, et investeerime nii palju, kui vaja. Kas täna on meile tähtsam üks või teine piirkond, seda otsustatakse peakorteris. Oleme klaasi ja isolatsioonimaterjalide tootmisel ka maailmas juhtiv kontsern ega näe selles mingit riski, kui suuname raha uutele arenevatele turgudele. 1989. a ei olnud sugugi raske Pariisist positiivset otsust Eestisse investeerimiseks saada.

Oleme rahul, et meie firmade töötajad on motiveeritud ja töötavad entusiasmiga.

Töötame hea kasumlikkusega, tehnoloogia on meie 600 ettevõttes tipptasemel ja kulude kontroll tasemel. Poolteise aasta eest omandasime Euroopa suuruselt seitsmenda ehitusmaterjalikontserni Poliet ja oleme selle oma süsteemi sulatanud.

Tunnetan, et lähiaastail on meie suurim väljakutse toodangu mahu suurendamine. Püüame seda saavutada igati. Kui seesmine kasv enam eriti võimalik pole, ostame ettevõtteid juurde.

Püüame laieneda ka kolmandatesse riikidesse. Eesti on hea platsdarm Lätti, Leetu ja Venemaale minekuks. Me ideoloogia näeb ette esmalt oma toodete turuleviimise ja siis tootmise järeletoomise. Venemaale jõuame varsti.

Hetkel kuum