Hamburg elab vilgast tööstus- ja kultuurielu

07. aprill 1998, 00:00

Eestlane satub Hamburgipeamiselt äriasjus, kuid äriajamise kõrval tuleb leida aega lõõgastumiseks. Võimalusi pakub Hamburg ohtralt ka neile, kes tööasjus sunnitud vaba aega üksinduses veetma.

Hamburg on 1,7 miljoni elanikuga Saksamaa suuruselt teine linn ning asub 100 kilomeetri kaugusel Põhjamerest, Elbe ja Alsteri jõe kallastel. See on ideaalne koht Euroopa suuruselt teisele sadamale ja tänapäevasele, ent rohelusse uppuvale ärimetropolile.

Peale selle, et Hamburg on kuulus sadamalinn, on ta tuntud rahvusvahelise pangandus- ja kindlustuskeskusena, Põhja-Euroopa kaubanduskeskuse ja kongressilinnana.

Hamburgis leidub kummalisi vastandeid -- kõrvuti arvukate tööstus- ja büroohoonetega on linn täis suuri parke ja alleesid.

Linn on kaetud väikeste kanalite võrguga, mis ühendavad Elbet ja Alsterit ning teisi lisajõgesid. Seetõttu on Hamburgis rohkem sildu kui Veneetsias, Londonis ja Amsterdamis kokku.

Mööda kanaleid on võimalik sõita spetsiaalsete jõelaevade strollidega, mis kurseerivad kesklinna ja mitmete vaatamisväärsuste vahel. Olenevalt marsruudist maksab reis 15--38 Saksa marka (120--304 kr).

Kõige kasulikum on linnas omapäi liiklemiseks hankida ühepäevane 12.50 marka maksev Hamburg-CARD, mis võimaldab ühel täiskasvanul koos lastega kasutada kõiki ühiskondliku transpordi liike. Sama kaart annab jõelaevadel 30% hinnaalanduse.

Elbel saab sõita ka näiteks restoran-laevaga «Störtebekers Seefahrerge». Vanaaegse sisustusega moodsal laeval pakutakse lisaks vaatamisväärsustele meeldivat mereandidest kõhutäidet ning meelelahutust. Ja seda kõike 111 marga (888 kr) eest.

Linnakeskme St Pauli linnaosa Elbega piirneval küljel asub sadamalinnale kohaselt kalaturg. Seal seisavad ankrus purjekas-muuseumid Rickmer Rickmers ja The Cap San Diego, mida peaks külastama kindlasti mere- ja ajaloohuvilised. Pääs laevadele maksab 4--6 marka (32--48 kr).

Laiema kultuurihuviga inimesele pakub kindlasti huvi Hamburgi kunstimuuseum, mis on asutatud juba 1817. aastal ja omab rikkalikku kollektsiooni. Kõrgetasemeline on ka Hamburgi etnoloogiamuuseum, kus on eksponaate pea kõigist maailma riikidest. Muuseumi pilet maksab 14 marka (112 kr), kuid Hamburg-CARDiga on see tasuta.

Hamburgi arhitektuuris on segunenud ultramodernne ja vana. Väga maalilised on Hamburgi kirikud, kus lisaks jumalateenistustele antakse sageli ka kontserte.

Üks tuntumaid on 17. sajandist pärit St Michaeli kirik, mille tornist avaneb panoraamne vaade kogu linnale. Kiriku muuseumi ja torni pääsemiseks tuleb loovutada 9 marka (72 kr).

Hamburgis olles võite tellida endale mitmesuguseid ekskursioonipakette. Kõige mugavam on seda teha hotelli registratuuri või turismiinfokeskuste vahendusel, sest meie turismibüroodel pole neist alati ülevaadet. Ekskursioonid maksavad ca 15--50 marka (120--400 kr).

Üle 150 aasta on St Pauli olnud üks tuntuimatest meelelahutuskohtadest maailmas.

Grosse Freiheidi ja Reeperbahni pubid ja ööklubid on öise Hamburgi tuiksooned, asudes kõrvuti teatrite, muuseumide ja restoranidega. St Pauli pole ainult turistide meelispaik: diskoteeke ja pubisid külastavad meelsasti ka kohalikud.

St Paulis asub Saksamaa ainus vahakujude muuseum Panoptikum, kus on üle 100 tuntud ajalootegelase kuju. Erinevalt teistest muuseumidest on Panoptikum avatud kella 21ni, pilet maksab 7 marka (56 kr).

Kohustuslikeks vaatamisväärsusteks võib pidada Hamburgi raekoda ja raekoja platsi. Huvitav elamus on ka samas platsil müüdavte saksa vorstikeste Rostbratwurstide söömine.

Toidud
Saksa restoranides einetamine pakub suuri naudinguid, sest midagi võrreldavat meie kodumaisest köögist ei leia.
Toidu hõrgule maitsele annab lisavürtsi keskkond, enamik restorane on sisustatud siiski klassikaliselt saksapäraselt.
Kohalikust köögist tuleb kindlasti proovida krabisalatit (Helgolander Krabbensalat). Mereandidest valmistatud söögid on Hamburgis väga populaarsed.
Pärast eelrooga soovitan tellida peedisuppi (Rote Greutze), mis ei sarnane millegi seni kogetuga, tegemist ei ole lahja lurri, pigem slaavi köögist tuntud bor?iga.
Kõrvuti kalaroogadega pakutakse ka külluslikku lihatoidu valikut. Praadidest peab proovima Sauerfleischi, mis on valmistatud noore looma marineeritud lihast.
Restoranides ning pubides tasub kelnerilt küsida päeva eriroogasid. Tavaliselt on need ka kõige soodsama hinnaga, alates 12 margast (96 krooni). Tavaline sooduslõuna maksab ca 35 marka (280 krooni). Eelroogade valik on rikkalik, tuleb silmas pidada, et tihti on ports nii suur, et sellest jätkub kergema nälja kustutamiseks.
Kerge eine või tass kohvi mõnes Elbe kaldapealses kohvikus on meeldiv vaheldus kodumaistele kinnistele ja täistossutatud kohvikutele.
Õlu
Toidu kõrvale tellige sakslaste traditsiooni kohane kann kohalikku õlut või pokaal veini. Mõiste saksa õlu on lihtsustatud üldistus, sest igal maakonnal on omad traditsioonilised õlled.
Tavaliselt on igal restoranil ka oma niinimetatud margi õlu, kuid alati on võimalik saada muidki marke. Hamburgis hinnatakse Paulaneri heledat õlut ja tumedat õlut Ayinger Dunkel.
Toop õlut maksab alates 3,50 margast (28 krooni).

INFOSPIKKER

Lennureis Tallinn--Hamburg--Tallinn SASi lennukiga maksab ca 6150 krooni, sama lend Finnairiga on 1000 krooni odavam. Ostes pileti kuu aega varem välja, võib lennata ka 4070 krooniga.

Kui lennupiletite hankimisega ei tohiks tekkida probleeme ka suurte messide ajal, siis majutuse hinnad ja võimalused sõltuvad otseselt Hamburgi äriilmas toimuvast. Märksa kasulikum on muretseda hotellikoht Eesti reisibüroo kaudu, kel on sealsete hotellidega kokkuleppehinnad. Odavam on nädalalõpupakett, mis sisaldab nii lennupileti kui majutuse, ent sel juhul tuleb viibida sihtpunktis öö vastu pühapäeva. Sellist 4065kroonist paketti reklaamib näiteks K-Reisibüroo.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing