15. juuni 1998 kell 22:00

Tubakafirmad taunivad aktsiisitõusu

Salatubaka müüjate kasum suureneb

Kirjale lisatud tabelis selgub, et salakaubitseja teenib ühelt sigaretipakilt korraliku kasumi. Tubakatoodete maaletoojad ja müüjad on veendumusel, et valitsuse plaanitav aktsiisi tõus avab siinse turu veelgi enam salatubakale, sest sellelt teenitav kasum on ahvatlev.

TRC Tubaka ASi juhatuse esimees Vahur Jegorov ütles, et numbrid, mis tubakatootjad esitasid, peaksid olema piisavalt veenvad. «Kuid ma olen 99,9% veendunud, et valitsuse ametnikud ei võta seda arvesse ja tõstavad tubakatoodete aktsiisi. Vähemalt tubakafirmad on teinud kõik selleks, et seda probleemi ametnikele teadvustada,» lausus Jegorov.

Tema sõnul on tubakafirmadel aktsiisitõusu vastu võideldes loomulikult ka oma kasu mängus, kuid palju olulisemal määral on mängus riigi raha. Jegorovi sõnul pole rahandusministeeriumi ametnikud aktsiisitõusu planeerimisel tubakamüüjatega konsulteerinud.

«Rahandusministeerium lööb oma numbrid kokku ja vaatab, et kui nii palju tõstame, saame nii palju raha juurde,» rääkis Jegorov. «Ma ei saa aru, miks riik tahab endalt olemasoleva tulu ära võtta.»

Rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep on varem öelnud, et alati, kui riigil on kavas mingi aktsiisitõus, konsulteerib ministeerium selles suhtes tolliametiga. «Ma usaldan tolliametnikke, kes on seda meelt, et toll peab ja olukord ei ole nii halb, kui tubakafirmad seda näidata üritavad,» lausus ta.

Lellepi sõnul ei saa jätta lõpmatuseni tegemata korrektiive seadustes, tuginedes väitele, et Eesti piir ja toll ei pea. «Tubakafirmade huvi on arusaadav, kui vaadata seda nende enda mätta otsast, aga need pöördumised ei tohiks takistada aktsiisi tõstmast,» lausus Lellep.

Jegorov rääkis, et praegune aktsiisimäär -- 4,5 krooni paki pealt -- on ületanud kriitilise piiri ja salatubaka osa on sellest lähtuvalt aasta esimeste kuudega olulisel määral tõusnud. «Eelmine aktsiis, kolm krooni, oli paras,» lausus ta.

Möödunud aastal, mil salatubaka osakaal Eesti turul oli 5%, olid salatubakaga kauplemisel risk ja kasum võrdsed. Nüüd on kasum kahekordne ja järgmisel aastal on võimalik veelgi rohkem teenida. See, et möödunud aastal olid risk ja kasum võrdsed, oli Jegorovi sõnul ainus põhjus, miks salatubaka osa turul väikseks jäi.

Rootsi tollil on aastakümnete pikkune kogemus, head palgad, sotsiaalsed tagatised ja tehnilised vahendid. Ikkagi oli Rootsi riik sunnitud alandama aktsiisi, sest salatubakas vallutas turu. «Filosofeerimine selle üle, et Eesti toll suudab salatubaka piiril kinni pidada, on täielik absurd,» lausus Jegorov.

Hetkel kuum