17. juuni 1998 kell 22:00

Rahahäda sunnib maaklereid liituma

Kriis kinnisvaraturul kahandab büroode äriedu

Kinnisvaramaaklerite sõnul on kriisi põhjustanud pankade rahanappusest tingitud eluasemelaenude väljastamise piiramine. Nõudluse vähenemisel võivad kinnisvarahinnad maaklerite ütlusel langeda sügiseks kuni kolmandiku võrra.

ASi Tõnisson Kinnisvara peamaakler Raul Reino lausus, et see aasta on kinnisvarafirmadele olnud väga raske, sest kinnisvaratehingute arv väheneb pidevalt ja pakkumine ületab nõudluse.

Reino lisas, et kommertspankadest saavad praegu laenu ainult kindlad kliendid, kes valitakse välja väga hoolikalt.

Reino ütles, et olukorra parandamiseks hakkavad suuremad kinnisvarafirmad enda külge liitma väiksemaid tegijaid. Tõnisson Kinnisvara ostis sel aastal ASi Lutsu Kinnisvara.

Kinnisvarabüroo Arco Vara nõukogu esimehe Arti Arakase sõnul on mitu väiksemat kinnisvarafirmat Arco Varale liitumisettepaneku teinud, ent ükski pakkumine polnud huvitav.

Pindi Kinnisvara ASi Tallinna büroo juhataja Kalev Roosiväli ütlusel on kinnisvarafirmade ühinemine majanduslikult ratsionaalne. Võimalik, et Pindi Kinnisvara alustab ise ühinemisettepanekute tegemist, lisas ta.

Ühinemistest saaks kasu ka klient, sest teenuste ühildamisel paraneks klienditeenindus ja teenuste kvaliteet.

Ühinemise otstarbekust põhjendas Roosiväli sooviga suurendada turuosa ning panna tekkiv liitfirma omanikele rohkem raha teenima. Rahakriisi tõttu on kinnisvaratehingute teostamiseks raha väga raske saada ja seepärast ei õnnestu firmadel kasumit saada vahendusest, lisas ta.

Paljude firmade tegevus näib soikunud olevat ning mõnelgi näiliselt edukal kinnisvarabürool on hädasti rahasüsti tarvis, nentis ta.

Kinnisvarafirma Mendelson & CO äridirektori Margus Konsapi sõnul nende ettevõttel allakäiku veel pole, ent hirm tumeda tuleviku ees on suur. Pankadel raha kinnisvara tarbeks napib ning ettevõtte tulude juurdekasv pidurdub, ütles ka Konsap, tunnistades, et rahasüst kuluks Mendelson & CO-le ära.

Kinnisvarafirma Uus Maa tegevdirektori Urmas Lauri sõnul kaalutakse iga ühinemisettepanekut hoolikalt. Paljud kinnisvarabürood tegutsevad ebaefektiivselt, lõviosa kasumist saadakse juhuslikest spekulatsioonidest, ütles Laur.

Ober Haus Kinnisvarabüroo sulges üleeile rahanappuse tõttu oma Kristiine kontori ja koondas 15 maaklerit.

Ober Hausi tegevdirektor Hindrek Leppsalu eitas sulgemist rahanappuse tõttu. Kontor suleti G-kinnisvaraga liitumise tagajärjel ning selle tõttu lahkus firmast vaid kaks inimest, ütles Leppsalu. Praegu Ober Haus Leppsalu sõnul uut liitumist ei plaani, ehkki selle peale on mõeldud.

Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro ei eita, et kinnisvarahindade alanemine on seotud raha vähesusega. Arro lisas, et lähema poole aasta jooksul ei muutu pankades olukord paremaks ja eluasemelaenu saajaid on endiselt vähe.

Raha vähesuse tõttu on pangad Arro sõnul sunnitud laenutingimusi karmistama ja omafinantseeringu osa suurendama. Praegu peab omafinantseering olema laenutaotlejal 40 protsenti ostetava korteri või maja maksumusest, ütles Arro.

Ühispanga laenuarendusosakonna juhataja Erlike Kumari sõnul on Ühispank kehtestanud omafinantseeringuks 34 protsenti eluaseme maksumusest. Kumar ütles, et laenu taotlemisel saabki peamiseks takistuseks omafinantseeringu puudumine. Ta kinnitas, et Ühispank ei karmista lähitulevikus laenu saamise tingimusi ja ei muuda intresse.

Hoiupanga uuringute arenduse divisjoni direktor Tanel Kõivupuu ütles, et viimasel ajal saavad Hoiupangast eluasemelaenu ainult parimad kliendid ja sel aastal raha eluasemelaenudeks juurde ei tule.

Hetkel kuum