23. juuli 1998 kell 22:00

Venemaa suhkru- import hääbub

Suhkru hind langes esmaspäeval järsult nii Londonis kui ka Chicago kohvi-, suhkru- ja kakaobörsil pärast seda, kui Venemaa peaminister Sergei Kirijenko allkirjastas suhkru tollimaksu järsu tõstmise dekreedi. Dekreediga kehtestati ajavahemikul 1. augustist kuni 31. detsembrini toorsuhkru 75% impordimaks senise ühe protsendi asemel. Valge suhkru tollimäära tõsteti 20% võrra 45 protsendini. Kuigi impordimaksust oli räägitud juba tükk aega, lootsid maaklerid ja analüütikud, et seda siiski ei tule. Venemaa on üks suuremaid suhkru importijaid ning suurte tollimaksude kehtestamine katkestab ekspordi sinna aasta lõpuni.

Naftat eksportivate riikide organisatsioonis (OPEC) juuni lõpus kokku lepitud nafta toodangukvootide kärpimine pole seni mingit efekti andnud. Toornafta hind Londoni naftabörsil ja New Yorgi kaubabörsil liigub ilma kindla suunata pooledollarilises vahemikus barreli eest ning juba hakkab kostma taas hääli uute kärbete vajaduse kohta.

Globaalsed toornaftavarud on umbes 5 ja 6 mld barreli vahel ning Kuveidi naftaministri ?eik Nasser al-Sabahi hinnangul kulub selle koguse äratarbimiseks aastaid.

Naftakauplejate analüütikute pilgud on suunatud maailma suurima naftasaaduste tarbija, Ameerika Ühendriikide laovarudele ning jääb sinna ka lähinädalatel. Ameerika naftainstituudi hinnagul suurenesid Ühendriikide toornafta varud möödunud nädalal seitsme miljoni võrra 340 mln barrelini. Destilleeritud naftatoodete varud on aga jõudnud kõrgeimale tasemele alates Lahesõjast. Analüütikute sõnul ei ole seetõttu oodata ka traditsioonilist hinnatõusu talve algul.

Praegust kütusehindade madalseisu võiksid ära kasutada suured lõpptarbijad, nagu lennu- ja raudteetransport. Maaklerite sõnul pole nendepoolset huvi aga esialgu eriti märgata ning nõudlus naftasaaduste järele jääb väikeseks.

Londonis asuv globaalse energeetika uurimiskeskus alandas nõudluse prognoosi 1,26 mln barrelini ööpäevas. Detsembris prognoositi ööpäevaseks nõudluseks 1,9 mld barrelit.

Hetkel kuum