10. september 1998 kell 22:00

Forekspanga aktsionärid võivad ühinemisest kahju saada

Kui ühinemisel ülejäänud Investeerimispanga aktsiate (66,4% aktsiatest) vahetuskursi aluseks võetakse kolmandiku eest makstud hind, tuleks Forekspangal Investeerimispanga eest maksta kokku 340 mln krooni. Seega 30 miljonit krooni rohkem, kui Investeerimispanga praegused omanikud maksid panka ostes eelmisel sügisel. Kolmandiku EstIBi aktsiate eest tasutud ligi 114 miljonit krooni aluseks võttes saaksid Investeerimispanga omanikud aktsiate vahetuse teel 57% uuest pangast.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ütles, et nii algelist matemaatikat ei saa arvutuste aluseks võtta ja kinnitas, et kogu Investeerimispanga hinnaks ei kujune 340 mln krooni, kuid ei soostunud täpsustama, kas see summa väheneb. «Investeerimispanga ostuhind selgub nädala jooksul,» lisas ta. Lukk märkis, et firmast korraga suuremat plokki ostes tuleb selle eest paratamatult kõrgemat hinda maksta ning tõi näiteks Rakvere lihakombinaadi, kus enamusosaluse eest maksti turuhinnast poole kõrgemat hinda.

Samas ei soostunud Lukk täpsustama, millistelt aktsionäridelt Forekspank ostis 33,6% Investeerimispanga aktsiatest. Forekspanga turundusdirektori Ranno Pajuri sõnul müüsid aktsiaid mitmed investorid.

Juhul kui pank ei osta aktsiaid kõikidelt aktsionäridelt proportsionaalselt osalustele ning ülejäänud aktsiate puhul muudetakse vahetuskurssi, satuvad Investeerimispanga aktsionärid ebavõrdsesse olukorda.

Norma Grupi juhatuse esimees Toomas Tamsar ütles, et lähema paari kuu jooksul ei ole kavas muutusi Investeerimispanga investeeringu osas. Tamsar ei soostunud kommenteerima, kas Norma Grupi ligi 9protsendiline investeering on muutunud. Norma Grupi nõukogu esimees Jüri Käo on varem öelnud, et ettevõte ei ole huvitatud pangandustegevusest ja osalus Investeerimispangas on puhas finantsinvesteering.

Magnum Grupp ei ole enda 8,1protsendilist osalust Investeerimispangas vähendanud, kinnitas nõukogu esimees Margus Linnamäe.

Merko Ehituse peadirektor Tõnu Toomik lausus, et ka Merko Grupi 9,9protsendiline osalus on alles.

Mitme analüütiku hinnangul peegeldab praegune aktsiate ostuhind stsenaariumit, kus Investeerimispanga omanike poolt laenudega eelmisel sügisel makstud ligikaudu 310 miljoni kroonisele ostuhinnale on lisatud intressid.

Hansapanga analüütik Heikki Källu lausus, et praeguse informatsiooni põhjal otsustades jääb mulje, et ühinemine pole mitte strateegiline otsus, vaid laenudest tingitud vajadus.

Forekspanga ja EstiBi ühinemisplaani järgi on uuel korporatiiv- ja privaatpangal seitsmeliikmeline juhatus, kuhu kuuluvad neli liiget praegusest Forekspangast ja kolm liiget praeguse EstiBi juhatusest: juhatuse esimees Ivar Lukk (Forekspank), Härmo Värk, korporatiivpanganduse direktor ( EstiB), Urmas Pastarus, äripanganduse direktor (Forekspank), Erki Urva, personaalpanganduse direktor (Forekspank), Priit Perens, finantsdirektor (EstiB), Danel Tuusis, operatsioonide direktor (Forekspank), Kalle Norberg, finantsturgude direktor (EstiB).

Hetkel kuum