16. september 1998 kell 22:00

Swedbank tahab valitseda

Hansapanga suurim aktsionär kutsub kokku erakorralise üldkoosoleku

Rootsi suurima erakliente teenindava jaepanga Swedbanki asepresident Lars- Olof Ödlund ütles, et kõikidel aktsionäridel peaks olema võrdsed õigused emissioonis osaleda, kuid praegusele oksjonile kutsuti vaid vähesed. «Teiste aktsionäride suhtes ei ole see aus ja kahjustab nende huve,» kinnitas Öldund.

Swedbank koos rahvusvahelise nõustajaga JP Morgan teeb ettepaneku, et kõik aktsionärid saavad emissioonis osta nelja olemasoleva aktsia kohta ühe uue hinnaga 100 krooni.

Ödlundi sõnul võtab Swedbank endale vastutuse ja garanteerib emissioonis müüdavate aktsiate 100kroonise hinnataseme. Kui keegi senistest aktsionäridest ei soovi aktsiaid juurde osta, ostab Swedbank need välja.

«Ma arvan, et aktsionärid võtavad selle ettepaneku vastu, sest aktsiaemissioon tuleb Hansapanga kapitaliseerituse tõstmiseks läbi viia ning sellisel kujul on see kõige kasulikum. Hansapangal tuleb ka edaspidi panga arenedes aktsiaemissioone korraldada,» lausus Ödlund.

Swedbanki ettepanekut toetab Ödlundi kinnitusel ka EBRD. Viimasele kuulub praegu 4 protsenti Hansapanga aktsiatest.

Swedbank esitab ettepaneku tänasel Hansapanga nõukogu koosolekul, misjärel otsustatakse täpne aktsionäride erakorralise koosoleku kokkukutsumise aeg.

Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) infojuht Gunilla Wikman ütles, et SEBil pole Swedbanki eilse käigu kohta mingeid kommentaare.

«Ma ei oska ka öelda, millal meil kommentaare võiks olla,» lisas Wikman.

Hansapanga nõukogu liige Joakim Helenius lausus, et asjaolu, et Swedbank emissiooni 100 krooni eest aktsia kohta garanteerib, on fantastiline. «Swedbank likvideeris ülisuured riskid, mis oleks oksjoni korraldamisel,» tõdes ta.

Heleniuse sõnul on nüüd olemas reaalne pakkumus.

«Minu hinnangul on see eetiliselt väga õige, et kutsutakse kokku aktsionäride üldkoosolek, keegi ei saa seega öelda, et aktsionäridele on kahju tekitatud,» märkis Helenius.

Tema hinnangul ei olnud tegemist ka vaenuliku käiguga SEBi võimaliku huvi vastu osta ära emissioon. «Vastupidi, minu meelest on Swedbank õnnelik, kui SEB nende hinna üle pakub,» ütles Helenius. Ta lisas, et Swedbanki selline käik toob kindlasti sisse uut kapitali.

Hüvitusfondi juhatuse liige Margus Uudam ütles eile, et Swedbanki samm on ootamatu. «Ilmselt investor ei oska võtta seisukohta; kohalik investor jälgib, kas samm oli juhatusega kooskõlastatud,» tõdes Uudam. Tema sõnul on väikeinvestorite positsioon ebakindel, sest pole teada Swedbanki täpsed plaanid.

«Kui Swedbank avalikult räägiks, mis plaanid tal on, siis annaks see investorile positiivset informatsiooni,» lausus Uudam. Ta lisas, et ta pigem ei prognoosiks tänast aktsia käitumist.

Hansapanga juhatuse liikmetelt ega nõukogu esimehelt Hannes Tamjärvelt ei õnnestunud eile õhtul kommentaari saada.

Hetkel kuum