17. september 1998 kell 22:00

Kord SEB all ja Swedbank peal...

Eilsel erakorralisel koosolekul otsustas Hansapanga juhatus toetada Swedbanki ettepanekut kutsuda kokku aktsionäride erakorraline koosolek ning korraldada planeeritav aktsiaemissioon eelisostuõigusega kõikidele panga aktsionäridele. Eile õhtul kiitis juhatuse otsuse heaks ka Hansapanga nõukogu.

Hansapanga juhatus ja nõukogu tegid hetkeolukorras õige otsuse mitte minna vastuollu panga suurima aktsionäri tahtega.

Swedbankil on nõukogus küll vaid üks koht ja kindlad toetajad Hansa Investmentsi juht Joakim Helenius ning EBRD esindaja Jonathan Harfield, kuid kuna juhatus oli oma seisukoha juba välja käinud, polnud ülejäänud üheksal Hansapanga nõukogu liikmel enam mõtet hääletada Swedbanki ettepaneku vastu.

Hansapanga juhtkonna senisest tegutsemisest strateegilise investori otsinguil võis järeldada, et nad eelistanuks põhiinvestorina näha Skandinaviska Enskilda Bankenit (SEB).

Swedbanki ja SEBi heitluses Hansapanga pärast on praegu peal Swedbank, kelle eeliseks on ligi kolmandikusuurune osalus Hansapangas ning suunatud emissiooni edasilükkamine aktsionäride üldkoosolekuni.

SEBile andis hetkelise eduseisu aktsiaemissiooni suurendamine 7 miljonilt aktsialt 14 miljonile, mis võimaldanuks tal omandada soovitud 33protsendiline osalus Hansapangast.

Swedbanki võitu ei saa veel enesestmõistetavaks pidada, sest ära tuleb oodata, kas ja kuidas reageerib SEB.

SEBi taktika üle võib praegu üksnes spekuleerida -- alates variandist, et SEB ootab rahulikult üldkoosolekut, lootes aktsionärid enda poole üle rääkida, kuni väikeaktsionäride jaoks kõige ebameeldivamani -- SEB paiskab seni ostetud aktsiad börsile. See lööks börsil jalad alt ning suur hulk raha rändaks Eestist välja, kuid see lööks SEBi ennastki.

Väikeaktsionärid on terve viimase nädala istunud oma aktsiapaki otsas kui tulistel sütel: vaevalt jõuab ühe uudise seedida ja edasise tegutsemisstrateegia paika panna, kui tuleb uus uudis ja paiskab kõik senised plaanid segamini.

Hansapanga aktsiate oksjon, kus konkureerinuks mitte kaks, vaid mitu suurinvestorit, olnuks kõikidele aktsionäridele ühtviisi kasulik, ehkki väikeaktsionärid oleksid olnud vaid kõrvaltvaatajad.

Swedbanki pakutud variandi puhul on igal aktsionäril võimalik soetada senise osalusega proportsionaalne osa aktsiaid. Iseasi, kuidas aktsionärid oma õigust kasutavad.

Kliendil pole erilist vahet, kumb kahest Rootsi pangast lõpuks peale jääb, tema võidab igal juhul.

Hetkel kuum