17. september 1998 kell 22:00

Leedu kriisikeskus otsib lahendusi

Leedu valitsus on loonud ametkondadevahelise Vene kriisi jälgimise ja analüüsimise keskuse, et anda operatiivset abi hättasattunutele.

Kriisikeskuse ülesanne on läbi vaagida poliitikute ja ärimeeste asjalikud ettepanekud. Näiteks kriisikeskuse esimesel istungil võeti vastu ettevõtja V. Uspasskihhi ettepanek suurendada Venemaalt gaasi tarnimist Leedu kaupade vastu. See võimaldaks täiendavalt Venemaale kaupu müüa 17--20 miljoni dollari eest.

Aseminister A. Bartulise sõnul on Vene turuga seotud põhiliselt viis Leedu majandussektorit, mis on seetõttu ka kõige rohkem kriisist mõjutatud. Need on toiduainetööstus (23%), mineraaltooted (12%), kergetööstus (6%), elektrotehnika- ja elektroonikatööstus (12% ning kasutatud autode transiit (23%).

Viis Leedu põllumajandustootjate liitu on soovitanud kohaliku tootja kaitseks peatada ajutiselt toiduainete sissevedu.

Leedu valitsus otsustaski kohaliku tootja kaitseks tõsta ajutiselt toidukaupade imporditolle 5--10%. See hõlmaks liha, piima, toorsuhkru ja teravilja importi riikidest, kellega Leedul ei ole vabakaubanduslepingut.

Leedu valitsuse hinnangul on Vene kriis mõjutanud tõsiselt 41 Leedu firma tegevust ning valitsus on eraldanud raha nende toetamiseks. BNS-ETA-B&B-ÄP

Hetkel kuum