29. september 1998 kell 22:00

USA energiahiid Euroopas

Kõiki energiatooteid hakatakse edaspidi müüma nagu iga muud kaupa, ütles Enroni Euroopa tütarfirma Enron Europe Ltd juhatuse liige Philippe de Gaulle. «Meie alustasime gaasi ja elektri müügiga ning nüüd liigume energiatoodete virtuaaltehingute suunas,» lisas ta.

Enron Europe on sõlminud Euroopa energiatootjatega juba üle 120 lepingu, mis on maailma suurim lepinguportfell.

Enron loodab, et kui Euroopa elektriturul kaovad piirangud, siis asub ta tugevdama oma positsiooni gaasi ja elektri mitmekülgse turustajana.

Tugevaim positsioon on Enronil praegu Suurbritannias, kus talle kuuluv 1875megavatise võimsusega elektrijaam toodab ligikaudu 4% riigi elektrist ja uus jõujaam on ehitamisel Suttonis. Augustis sai Enroni Saksa tütarfirma litsentsi elektri müümiseks kogu Saksamaal. Bitterfeldis kuulub firmale 125megavatine jõujaam. Suvel sai Enron litsentsi ka Hispaania elektri hulgimüügiturul.

Norras on Enron tegutsenud alates 1996. aastast ja avardanud oma tegevust vastavalt Põhjamaade elektrituru laienemisele ja elektribörsi käivitumisele. Enronil on vahetusleping sõlmitud nii Norra, Soome kui ka Rootsi elektritootjatega.

Euroopa Liidus peab Enron tähtsaimaks turuks Itaaliat ja Prantsusmaad. Itaalias on USA firma asutanud koos riikliku energiafirmaga Enel ühisettevõtte, mis hakkab lähiaastail tootma 500 megavatti elektrit avanevale ELi turule.

Elektri- ja gaasituru mahuks hinnatakse 300 miljardit dollarit aastas. Ent alles siis, kui Prantsusmaa, Itaalia jt ELi riikide energiaturg vabaneb riiklikest monopolidest, tekib piisav turumaht. Näiteks praegu on Amsterdami energiabörsi areng takerdunud just selle taha, et ostjaid ja müüjaid ei ole veel piisavalt.

Enroni huvid Euroopas on seotud just turumahu kasvuga, sellepärast ongi ta niipalju eellepinguid sõlminud. KL-ÄP

Hetkel kuum