5. oktoober 1998 kell 22:00

EstIBi juhtide hea tehing

Forekspank ostis 50protsendilise osaluse Investeerimispangas (EstIB) kahes järgus 165 miljoni krooni eest. Arvestades pankade ühinemissuhet oleks aktsiapaki hind vaid 118,8 miljonit krooni. Hinnavahe maksis sisuliselt kinni Eesti Pank.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann soovitas EstIBi aktsia hinna kujunemist küsida Investeerimispangast.

Investeerimispanga president Härmo Värk ütles eile, et otsuse hinna kohta tegi Eesti Pank. Värk ütles, et ei kommenteeri ligi 50 miljoni krooni suurust tulu, mis Immerman sai soodsast aktsiamüügist. Arvestades Immermanilt ostetud aktsiate hinda, kujunes ühe 1000kroonise nominaalväärtusega aktsia hinnaks 2490 krooni.

Teistele Investeerimispanga aktsionäridele Immermaniga sama soodsat hinda ei pakuta. Aktsiate vahetussuhte järgi saavad Investeerimispanga ülejäänud aktsionärid ühe Investeerimispanga aktsia vastu 178,2 Forekspanga aktsiat.

Varasemast on teada, et OÜ Immerman ostis möödunud aastal 66 protsenti Investeerimispanga aktsiatest Ühispangast laenatud raha eest. Tänaseks on laenud tagasi makstud.

Immermani omanikud on Investeerimispanga nõukogu ja juhatuse liikmed.

Immermani osalus praeguses Investeerimispangas on kahanenud 8 protsendini.

Investeerimispanga juhid saavad juhtpositsioonidele ka ühinevas pangas. Keskpank Investeerimispanga suuromanikuna näeb juhatuse esimehe kohal Investeerimispanga presidenti Härmo Värki. Nõukogu tööd hakkab suuromaniku visiooni kohaselt juhtima Investeerimispanga nõukogu esimees Gunnar Kraft.

Investeerimispanga aktsionäride Merko Grupi ja Norma Grupi esindajad ei ole veel kindlad, kas olla Immermani peale solvunud või mitte. «Me ei ole veel jõudnud täpseid arvutusi teha,» põhjendab Norma Grupi nõukogu aseesimees Andres Järving, kes on ühtlasi ka Investeerimispanga nõukogu liige.

Ka Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus arvas, et praegu on veel vara midagi öelda. «Eks see varsti paistab, mis sellest saab ja kes võidab,» märkis Annus.

Ühinenud Forekspanga ja Investeerimispanga aktsionäriks saab vastavalt ühinemislepingule ka Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD).

Pangad võimaldavad EBRD-l hiljemalt järgmise aasta jooksul tasaarvestada sissemakse uute aktsiate eest Forekspangale antud allutatud laenust tuleneva kuni 8 mln DEMi suuruse nõudega.

Ühinenud panga suurimaks omanikuks kujuneb seega ligi 60protsendilise osalusega Eesti Pank, talle järgnevad Investeerimispanga omanikud, EBRD ning Forekspanga praegused omanikud saavad uuest pangast umbes kümnendiku.

Forekspanga ühe suurema aktsionäri Uebersee panga ja tema klientide kohta on Eesti pank saatnud ?veitsi järelevalveorganisatsioonile järelepärimise.

Vastust sellele veel ei ole ja Andrus Kuusmanni sõnul on võimalik, et sellele ei vastatagi.

Hetkel kuum