5. oktoober 1998 kell 22:00

Riskantsed riskifondid

Läinud nädalal õigustas Alan Greenspan esindajatekoja panganduskomisjonis USA keskpanga sekkumist riskihajutusfondi Long Term Capital Management pankrotist päästmiseks.

Keskpanga eestvedamisel eraldas 14 pangast ja maaklerfirmast koosnev konsortsium fondi päästmiseks 3,6 miljardit dollarit.

Greenspani sõnul oli see erakorraline abinõu, mille tingisid kartused pankroti tagajärgede pärast USA finantssüsteemile ja majandusele. Fondi likvideerimine võinuks kitsendada pankade laenutegevust ja tekitada turul likviidsusprobleemi.

Fond spekuleeris peamiselt intressimäärade erisuunalisele liikumisele ja kaotas tohutuid summasid, kui turud Vene finantskriisi puhkedes ootamatult ühes suunas liikusid. Krahh tõi päevavalgele nii USA kui Euroopa juhtivate pankade vastutustundetu laenupraktika, mis lubas 4,8 mld dollarilise omakapitaliga fondil võtta kohustusi 200 mld ulatuses.

USA analüütikute hinnangul on LTCMi tüüpi fonde sadakond, neist on mõnedki kandnud suurt kahju. Kokku on riskifonde umbes 3000, kelle käsutuses on 200 mld dollarit. Nende spekulatiivset survet on tunda saanud paljud arenevad riigid.

George Soros, kellele kuulub üks tuntumaid riskihajutusfonde Quantum, on rõhutanud vajadust nende tegevust reguleerida. Samal ajal kui Soros muretseb, võtab fondi haldur Stanley Druckenmiller spekulatiivseid positsioone, ironiseerib The Financial Times. «Peatage mind, enne kui ma uuesti tapan,» võtab ajaleht kokku Sorose sõnumi. REUTERS-DI-FT

Hetkel kuum