14. oktoober 1998 kell 22:00

Mobiilsidevõimalus USAs teadvustamata

EMT klient võib USAsse sõites võtta kaasa oma telefoni SIM-kaardi. Kuna Ameerikas töötab GSM-side teisel sagedusel, siis ei ole abi Eestis toimiva mobiili ühesvõtmisest. USAs tuleb osta või spetsiaalsest firmast rentida 1900megahertsisel sagedusel töötav telefon, milles saab kasutada EMT kaarti. Rendi maksumus algab 650 kroonist ühe nädala eest. Sama teenus toimib ka vastupidiselt, olles mõeldud Ameerikast Eestisse reisijatele.

Enne roaming-teenuse kasutuselevõttu EMT poolt küsisid meie kliendid tihti võimaluse kohta ka Ameerikas mobiiliga rääkida, kuid senise kolme ja poole kuu jooksul ei ole ükski EMT klient USAs meie roaming'utkasutanud.

Kümmekond ameeriklast on siinpool küll käinud. Võtavad oma SIM-kaardi kaasa ja ostavad siin telefoni või laenavad sõbralt. Eestlased ei ole kahjuks asja vastu huvi tundnud.

Reklaami tegime küll, võibolla praegu inimesed lihtsalt eriti ei reisi Ameerikasse. Pole kuulda olnud, et seal telefoni rentimine raskusi valmistaks, mis võiks huvi pärssida.

Samuti ei ole USA kõneminut kallis, see on samas järgus Venemaa mobiilioperaatorite poolt pakutavate teenuste hindadega.

Varem kliendid küsisid, kuidas saab Ameerikas mobiiltelefoni kasutada, viimasel ajal ei ole enam küsitud. Ilmselt oodatakse, millal tulevad turule kahesüsteemsed telefonid, mis töötavad nii Euroopa GSM-võrkudes kasutatava 900- kui ka USA 1900megahertsise sagedusega. Sel sügisel peaksid need turule jõudma. See on küll kallim kui tavaline mobiil, kuid hinnavahe teeb tasa, kui Ameerikasse sõites ei pea seal spetsiaalset ja meie inimestele kallist telefoni rentima. Praegu peab meie ettevõtja USAsse minnes rentima seal telefoni, kuid selle hind on soolane. Ameeriklased võeti hiljuti GSM-operaatorite maailmaorganisatsiooni GSM MoU liikmeks, see on toonud kaasa nende suurema koostöö eurooplastega.

Radiolinja on küll juba sõlminud ühe Ameerika operaatoriga roaming-lepingu, kuid praegu me veel testime seda ühendust. Sellel aastal tahaks USA-roaming'uga turule tulla. Kuid ka siis peavad kliendid Ameerikas endale telefoni rentima, et kohapeal sellesse Radiolinja kaart sisse panna. Mobiile saab rentida samast firmast, kust ka EMT kliendid -- Cellhire'st.

Kui ameeriklane tuleb Eestisse, siis peab ta ostma või rentima siin toimiva telefoni.

Ameerikas mobiiltelefoni kasutamine on seni olnud probleemiks. Oleks väga kena, kui standardid unifitseeritaks. USA autorendifirmades küsitakse, ega kliendil ei ole mobiiltelefoni vaja. Siis tuleks aga helistada Eestisse ja lasta kellelgi mobiil sellele Ameerika numbrile suunata. Mina olen seal ilma mobiilita hakkama saanud.

Ajavahe tõttu kasutan Ameerikas olles kommunikeerumiseks rohkem e-posti.

Sellest, et Eesti Mobiiltelefon pakub võimalust Ameerikas olles kasutada EMT SIM-kaarti ja rentida seal vajaliku sagedusega telefoni, ei ole ma kuulnud. See on mulle hea uudis. Kas USAs telefoni rentida või osta, sõltub sellest, kui tihti seal käia. Kui sealne telefon osta, siis ei pea seda iga kord rentima.

Nende inimeste arv on muidugi väike, kel vaja Ameerikasse mobiiltelefon kaasa võtta, kuid see on rohkem põhimõtte asi. EMT-le on see firma au küsimus, et nende teenused oleksid üle maailma pruugitavad. Kliendina olen Eesti mobiilsideoperaatoritega rahul. Meie firmade pakutavad võimalused on paremad, kui näiteks Hollandi või Suurbritannia operaatoritel. Nad alustasid hiljem, mistõttu tehnoloogia on uuem.

Hetkel kuum