4. november 1998 kell 22:00

Suure valgusjõuga grafoprojektorid

Suure valgusvooga grafoprojektoriks peetakse seadet, millega saab näidata kujutist LCD-paneeli ehk vedelkristallpaneeli abil. LCD-paneel seob arvuti grafoprojektoriga, nii et arvutiekraanil toimuv on kogu auditooriumile nähtav. LCD-paneeliga näitamiseks peab projektori valgusvoog olema enam kui 3500 luumenit. Loomulikult võib sellist projektorit kasutada ka kilede näitamiseks.

Võimsamad grafoprojektorid töötavad metallhaliidlambiga (kasutusiga 650--750 tundi), väiksema võimsusega projektorites kasutatakse halogeenlampe (kasutusiga 50--300 tundi).

Metallhaliidlambiga projektorid on alati ühe lambiga. Halogeenlambiga projektorites on tavaliselt kaks pirni, millest üks on tagavaraks. Seega on oluline lambivahetuse süsteem, mis võimaldab lambi läbipõlemise korral varulambi kergelt tööle lülitada. Üldiselt peab meeles pidama, et igale projektorile sobib vaid kindel lamp. Tähtsad pole ainult voldid või vatid, vaid ka lambi kuju. Kui lamp on teise kujuga, nihkub fookus ja korrektset pilti ei projitseeru.

Valgusvoo tugevuse kõrval mõjutab pildi kvaliteeti projektori optika, millest sõltub pildi teravus ja suurus ekraanil. Kuna optika on kallis, siis kõrgema hinnaga seadmetel on üldiselt ka parem pilt. Mida rohkem läätsi, seda parem on pildi kvaliteet.

Hetkel kuum