14. detsember 1998 kell 22:00

Favorat hoiab hinges N-Terminaal

N-Terminaal on ainus Eesti turul tegutsev kütusemüüja, kes Favora tanklaid haldavale ASile Favora Kapital kütust müüb. N-Terminaal müüb Favora tanklatele bensiini konsignatsioonilepinguga, mis tähendab, et kütus kuulub N-Terminaalile, kuni ta on maha müüdud, misjärel laekub raha N-Terminaalile.

«Müüme tavalisest karmimatel tingimustel,» kinnitas N-Terminaali juhatuse esimees Aigar Ojaots. «Oleme kainelt arvutanud ja lühiajaliselt on seal võimalik raha saada kütust müües,» selgitas ta.

Favora Kapitali tegevjuhiks sai hiljuti RE Eesti Kütus tegevdirektor Toomas Saks, endise Favora nimega ettevõtete omanik Aivo Pärn on firma juhtimisest kõrvaldatud. «Ei taha nimetada, et Saks meie mees on, aga see oli küll üks tingimus, et me nõustuksime kütust müüma,» selgitas Ojaots.

Favora oli novembriks sisuliselt pankrotis ja pole praegugi veel sellest seisust välja roninud, märkis Toomas Saks. Tema ülesanne on tanklakett saneerida, pärast seda saab teha investeerimisotsuse firma võimalik rahastaja, kes seni pole firmasse Saksa kinnitusel sentigi paigutanud.

N-Terminaali huvi põhjus müüa Favora tanklatele kütust võib olla nii investeerimine Favorasse kohustustest vabanemise järel kui Favora 4 miljoni kroonise võla tagasiteenimine kütuse müügiga.

N-Terminaali nõukogu esimees Endel Siff on kinnitanud, et hulgimüügifirmal puudub huvi Eesti tanklakettidesse investeerida, sest jaemüügis on investeeringu tootlus väike.

Samas on Sifi nimega seotud üks lähimineviku edukaimaid võlanõude rahaks vahetamise skeeme. Kaks aastat tagasi maksis riik Esoili erastamisel osalenud N-Terminaali osalusega AA-Õligrupile 80 miljonit krooni, sest N-Terminaal oli omandanud Eesti Panga nõude Tartu Kommertspanga vastu, kel oli omakorda nõue Eesti Kütuse vastu.

Esoili erastamisel oli tanklakettide Alexela ja EK liitmise plaan hulgimüügifirmaga N-Terminaal nii AA-Õligrupi kui Toomas Saksa osalusega ASi Svergos äriplaanis.

ASi Favora Tanklad pankrotiprotsess algas OÜ Killinke nõude alusel. Killinke oli nõude Favora Tanklate vastu omandanud ASilt Favora, mistõttu on võlausaldajatest teiste kütusefirmade juhid veendunud, et tegemist on Favora enda algatatud pankrotiga.

Kui Favora ettevõtted pankrotistuvad, vabaneb Favora tanklakett bensiinijaamade ehitamiseks võetud kõrge protsendiga pangalaenude tasumisest.

Favora ettevõtete suurim võlausaldaja on Ühispank, kel on nõudeid kokku umbes 100 miljoni krooni eest. Kui suur on lootus raha tagasi saada, ei soovinud pank eile kommenteerida.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum