Kolmandiku Eesti Telefoni kasumist saavad omanikud

Koit Luus 17. detsember 1998, 00:00

Investeeringuteks vajalikud sajad miljonit kroonid peab Eesti Telefon teenima telefonitariifidest. Tänavu investeeris Eesti Telefon teede- ja sideministeeriumi kantsleri nõuniku Väino Soonikese kinnitusel 653 miljonit krooni ja tuleval aastal on investeeringusumma 700 miljonit krooni. «See raha tuleb teenuste arvel,» märkis ta.

Eile õhtul soostus teede- ja sideministrile soovitusliku iseloomuga tariifikomisjon põhimõtteliselt Eesti Telefoni taotlusega tariifitõusuks järgmisel aastal, tõdes Soonike. Tema sõnul olid komisjonis põhiprobleemid kõne alustamistasu ja kuumaksu tõusu taotlus. Praegu puuduva kõne alustamistasuna on välja pakutud 48 senti kõne kohta, kuumaksu tahab Eesti Telefon tõsta kolmandiku võrra.

Näiteks erakliendi analoogtelefoni kuutasu tõuseks Eesti Telefoni taotluse kinnitamisel 38 kroonilt 50 kroonile. Samas langeb kohalike kõnede hind poole võrra 16 sendini minuti eest senise 32 asemel. Soonikese sõnul oli komisjon arvamusel, et tasu tõus on eriti eraklientidele liiga suur, mistõttu pakkus komisjon hinnakujundamisse mõningaid muudatusi.

Eesti Telefon ei saa kogu teenitud kasumit suunata investeeringuteks ja peab investeerimiseks ka raha juurde laenama, sest firma omanikele on garanteeritud dividendid. Riigi kõrval on Eesti Telefoni aktsionärid Rootsi ja Soome telekommunikatsioonifirmad Telia ja Sonera, kelle garanteeritud laenudega alustas Eesti Telefon ümberehitusi kümnendi algul.

Telia ja Sonera on Eesti Telefoni investeerinud ligi pool miljardit krooni. Äriplaani vaadeldaval perioodil teenivad nad Eesti Telefonist dividendidena miljard krooni.

«See on kokkulepe,» lausus Soonike. «Peab ju kõigil tulu tulema, pole ühtki äri kasuta,» lisas ta.

«Mina küll Eesti Telefoni äriplaani ei kommenteeri,» vastas Eesti Telekomi nõukogu liige, Telia asepresident Mart Nurk. Tema sõnul ei ole Rootsis kombeks firma sisedokumente avalikkusele esitleda.

Eesti Telefoni juhatuse esimees Jaan Männik firma äriplaani kommenteerimiseks eile ja üleeile aega ei leidnud. Eesti Telefon lubas avalikkust teavitada nii tariifipoliitikast kui äriplaanist täna toimuval pressikonverentsil.

«Kõrvaltvaatajana ei saa ette heita, et nad kasutavad oma seisundit,» kommenteeris ASi Sampo Kindlustus juhataja Olavi Laido. Ta kinnitas, et teeks isegi sama kui selline võimalus antakse, aga kliendi seisukohalt on hea konkurents.

Eelmise kuu lõpul otsustas riik erastada Eesti Telefoni emafirma ASi Eesti Telekom, vahetades Teliale ja Sonerale kuulunud Eesti Telefoni aktsiad Eesti Telekomi aktsiate vastu. Riik on lubanud müüa veerandi Eesti Telekomi aktsiatest börsil, mille tulemusena tekivad dividendidest huvitatud strateegiliste investorite Telia ja Sonera kõrvale ka finantsinvestorid, kelle huvi saab olla kasumi suunamine investeeringuteks, mis tõstab firma väärtust ja seeläbi ka aktsia hinda turul.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing