Sirje Niitra • 6. jaanuar 1999 kell 22:00

Turumüüjad petavad riiki

Eelmisel aastal leidsid Tallinna maksuameti revidendid keskturu allrentnikke kontrollides, et osa neist näitab käivet väiksemana, kui see tegelikult on, ja osa arvab kauba ostmisel ettenähtust rohkem käibemaksu maha. Suuremahulise käibemaksupettusega jäid teiste hulgas maksuametile vahele AS Cartelo ja OÜ Skio-A. ASi Valtas esindaja ütles kontrollijaile, et kõik firma raamatupidamisdokumendid langesid just eelmisel päeval varaste saagiks.

Varem on maksuametnikud kontrollinud Jaama turgu, kus samuti polnud käibemaksu tasumisega asjad korras. Kokku määrati kahe turu peale rentnikele juurde käibemaksu 850 000 krooni, millele lisanduvad veel viivised.

Kontrolliti ka üksikisikuist turumüüjaid, kuid siin selguvad tulemused alles tuludeklaratsioonide võrdlemise käigus.

Samas on maksuamet käivitanud revisjoni turul töötavate müüjate endi avalduste alusel, kes kaebavad oma tööandjate peale. Nimelt töötab osa letimüüjaid turul ilma töölepinguta, saades tasu igal õhtul sularahas peo peale. Inimestel pole sotsiaalseid tagatisi, riigil jäävad aga nende pealt maksud saamata.

Riigi maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et turgude edasiseks kontrollimiseks on maksuamet politseiga kokkulepped juba sõlminud. «Siit selgub veel mõndagi huvitavat,» märkis ta.

Pärnu maksuameti peadirektor Jaan Krinal ütles, et sealsed revidendid kontrollivad turukaubandust regulaarselt mitu korda aastas. Tema hinnangul on seadusandlik alus sedalaadi kontrollimisteks praegu nõrk. Põhiliselt kontrollitakse, kas firmad ja üksikisikuid on maksuametis registreeritud, kaubakäivet ei saa aga kuidagi kontrollida, nentis Krinal. «Tegelikult peaks ka turumüüjail kassaaparaadid olema,» märkis ta. «Mis puutub aga sularahaga arveldavatesse üksikisikuist ettevõtjaisse, siis on näiteks USAs vaikiv kokkulepe, et need näitavad oma töötasu piirkonna keskmisel tasemel, mitte aga alampalgana nagu meil,» rääkis Krinal.

Hetkel kuum