18. veebruar 1999 kell 22:00

Äripäev soovitab Telekomi aktsiat hoida

Telekomi näol on tegemist pikaajaliselt kasuliku investeeringuga ning kiire aktsiate müük ei pruugi anda maksimumkasumit. Sellepärast soovitab Äripäev väikeinvestoritele Telekomi aktsiat hoida ja mitte veel müüa.

Meie sellise soovituse tingib viimasel kolmel päeval börsil toimunu jälgimine. Hansapank ja Ühispank langetavad hommikul umbes krooni võrra Telekomi aktsia hinda ning hakkavad siis sellelt hinnatasemelt aktsiaid kokku ostma. Suurpankade tegevusskeemi on hakanud järgima ka Cresco.

Niisugune järjekindel hinna langetamine börsipäeva hommikul mõjutab väikeaktsionäre psühholoogiliselt ja paneb neid mõtlema aktsiate müügile.

Pankade eesmärk on korjata väikeinvestorite käest aktsiad kokku ja see on neil ka hästi õnnestunud. Kui pärast emissiooni oli Telekomil kokku 8609 aktsionäri, siis 11. veebruari börsipäeva lõpus oli neid 7327 ja 12. veebruaril ainult 6480. Aktsionäride arvu vähenemine on jätkunud ka sellel nädalal.

Pankade käitumisel võib olla kolm põhjust. Esiteks soovivad nad parandada oma positsioone, sest Telekomi aktsiate jaotus neid ei soosinud. Teiseks soovitakse suurendada oma osalust, et hiljem mõjutada ettevõtte dividendipoliitikat. Kolmas põhjus, mis tundub toimetusele realistlikum, on see, et pangad on saanud välisinvestoritelt tellimuse Telekomi aktsiatele ja väikeinvestoritelt ära korjatud aktsiad müüakse hiljem suure aktsiapakina edasi.

Pankade tegevus lubab oletada, et Telekomi praegune hinnatase on madal. Kui aktsia oleks börsil ülehinnatud, siis suurinvestoritel ostuhuvi puuduks.

Muidugi on ajalugu õpetanud, et peale tõusmise hinnad ka langevad. Sellepärast tuleb Äripäeva prognoosi võtta kui ühte võimalikku arengut.

Aktsiate hoidmise soovitusse peaks ettevaatlikumalt suhtuma näiteks need investorid, kes on aktsiaid ostnud laenuraha eest. Nemad võiks järgida põhimõtet parem varblane peos kui tuvi katusel.

Müües aktsiaid praegu, on tegemist kindla võiduga, kuid neid hoides võib võit kujuneda suuremaks.

Peale suurinvestorite ostuhuvi räägib Telekomi kasuks see, et veel vähemalt paar aastat on tegemist monopoolse ettevõttega, mis toodab aktsionäridele korralikku kasumit. Ettevõtte senine dividendipoliitika on omanikke soosinud. Telekom on üks väheseid Eesti börsiettevõtteid, mille aktsionär võib teenida ka korralikke dividende.

Hetkel kuum