IMF tahab kullavarusid müüa

Sel nädalal on kulla hind juba 10 dollari võrra langenud, maandudes 283 dollaril untsi eest. Kolme-nelja aasta eest kehtinud 400dollarise untsihinnaga võrreldes on langus drastiline. IMFi plaan kullareserv müüki panna alandab paljude arvates hinda edaspidi veelgi. IMFile kuulub 5--10 miljonit untsi kulda, s.o 400 tonni hetkehinnaga 55 miljardit dollarit.

Kardetakse, et riikide keskpangad lähevad sama teed ning müüvad hindade languse hirmus ka oma kullavarud maha. Euroopa keskpangale näiteks kuulub samuti 55 miljardi dollari eest kulda, mis moodustab 15% panga valuutareservist. Lisaks kontrollib Euroopa keskpank 11 00 tonni kulda, mis on laiali riikide keskpankades.

Aastane kullatarbimine maailmas on umbes 4000 tonni. Kullamüügi mõte tuleneb vajadusest finantseerida arengumaadele antavaid laene. Müügi elluviimiseks peab 85% IMFi liikmetest müügiks oma nõusoleku andma. USA ja Prantsusmaa on jah-sõna juba öelnud, ka Saksamaa kantsler Gerhard Schröder on erinevalt oma eelkäijast Kohlist tehinguga nõus.

Ekspertide arvates mõjuks säärane suurmüük hindadele katastroofiliselt. Hindade suurlangust aitaks ära hoida ettevaatlik müük. DN-ÄP

Autor: DN

Hetkel kuum