Jaga lugu:

Jüääni devalveerimine kummitab taas

Hiina majanduse praegune seis pole kiita. Aasia kriis on oma mõju avaldanud. Valitseb selge deflatsioon: eelmise aasta tarbijahinnaindeks langes 0,8%. Toodang läheb põhiliselt lattu ega anna ettevõtetele tulu. Kasvab töötus ja väheneb kodumaine tarbimine. Intresside alandamise ja maksude vähendamisega ei ole õnnestunud majandust käima saada. Majanduse mootorina toiminud eksport on Aasia kriisi tõttu soikunud.

Rahandusminister Xiang Huaicheng loodab, et mahukad investeeringud riiklikesse infrastruktuuriprojektidesse aitaksid Hiinal siiski vee peal püsida. Valitsusel on plaanis sel aastal investeeringuid 13% võrra suurendada, mis aga tekitaks 150 miljardi jüääni suuruse eelarve puudujäägi, mis moodustab 2% Hiina sisemajanduse kogutoodangust. Jaapaniga võrreldes ei ole seda kuigi palju, kuid 1998. a eelarvega võrreldes on defitsiit 57% suurem.

Üks abinõu, mis riigieelarvet veidigi tervendaks, on see, et Hiina tarbijad ostaksid aktiivsemalt. See aga on nõrk lootus, sest hiinlased on tuleviku suhtes valdavalt skeptilised.

Ajalehe Financial Times andmetel on Hiinas loodud erikomitee, kelle ülesandeks on otsustada, millal oleks sobiv Hiina valuutat jüääni devalveerida. Keskpanga juht Dai Xianglong lükkab sellise info kategooriliselt ümber ning väidab, et Hiina suudab stabiilse vahetuskursi säilitada ka sel aastal.

Kuid anonüümseks jäänud Hiina valitsusliige kinnitas, et kui praegune majanduspoliitika ebaõnnestub ja majanduskasv soikub ning samal ajal sotsiaalsed pinged suurenevad, on devalveerimist toetavad argumendid väga tugevad. Ka Jaapani jeeni järsk nõrgenemine võib devalveerimist soodustada.

Samal ajal rõhutavad rahvusvahelise rahaturu analüütikud, et otsest vajadust devalveerimiseks pole. Eelmisel aastal oli Hiina suuruselt teine välisinvesteeringute saaja ja tema väga suur valuutareserv -- 145 miljardit dollarit -- võimaldab edukalt tagasi lüüa jüäänivastased spekulatiivsed rünnakud. Ka riigi välisvõlg on suhteliselt väike, moodustades 15% SKTst.

Analüütikud ei oska prognoosida, kuidas Hiina valuuta devalveerimine maailmamajandust mõjutaks. Osa usub, et siis saab Aasias majanduskriis uut hoogu. Kui langeb jüään, langevad ka Hongkongi dollar ja muud regiooni valuutad. Teised arvavad, et selle kahjulikku mõju saab vähendada.

Autor: DN

Jaga lugu:
Hetkel kuum