28. märts 1999 kell 22:00

Uudised ootavad reaalaega

Reaalajas (online) pakuvad kohalikke uudiseid agentuurid BNS ja ETA. Selleks on aga uudistehimulisel inimesel vaja arvutit ja sissepääsu Internetti. Samuti võtavad BNS ja ETA veel eraldi uudiste lugemise maksu.

BNS on küll üllitanud alternatiivina internetiajalehe Online Monitor, mis kajastab peamisi BNSi uudiseid tasuta, kuid võrreldes BNSi lehekülge ning Online Monitori, on viimases uudiste valik vaene.

Börsihuviline saab Interneti kaasabil kätte teda puudutava info oma investeeringute kohta Tallinna väärtpaberibörsi koduleheküljelt, kus peale aktsiahindade on börsiettevõtete teated.

Börsiinfot pakub ka Balti Uuringute Instituut (IBS) oma vastavasisulisel internetileheküljel. Need ongi ainsad võimalused, kust saada kiiresti täpset infot oma investeeringu kohta, maaklerile helistamine võib teinekord olla palju aeganõudvam ja närvesöövam. Nii börsi kui IBSi leheküljed on kasutajale tasuta.

Huvitavate sündmuste kajastused saab kätte ka arvukatest ajalehtedest, kuid paraku on need peaasjalikult eilsed uudised. Eestis ei üllitata ajalehti mitu korda päevas.

Laiadele massidele on info kättesaamiseks seni veel konkurentsitult levinum Marconi leiutatud raadioaparaat. Eesti raadiojaamad edastavad (jaama stiilist sõltuvalt kas pooletunniste või tunniste vahedega) uudiseid suhteliselt reaalajas ning seda tasuta.

Nagu Online Monitor (siiski suuremas mahus) edastavad raadiojaamad agentuuridelt ostetud uudiseid. Ise toodavad uudiseid vähesed, peaasjalikult Eesti Raadio ning Kuku. Põhjus uudiste kõrge tootmishind.

Möödunud nädalal näiteks lõpetasid omanikud pärast lühikest katsetamist kahjumiga töötava Uudisteraadio tegevuse.

Eesti telejaamad edastavad reeglina uudiseid õhtuti, mistõttu kaob reaalaja efekt. Taustamuusika saatel saab uudiseid lugeda päevasel ajal vaid TV1st.

Sidefirmad pakuvad oma klientidele tasulisi interaktiivseid uudiseid, kahjuks mitte reaalajas.

Eesti Mobiiltelefonil on teenus Lühisõnum 700, kust saab hetke kõige kuumema uudise.

Sõnumi saamiseks edastab telefoniomanik lühisõnumi tekstiga KUUM ühele numbrile ning hetke pärast tuleb samasuguse teatena tema mobiiltelefoni selle päeva kuum uudis. Sõnum maksab reeglina 3 krooni.

Lühisõnum 700 pakub peale selle peamiselt meelelahutuslikku infot, k.a selle kohta, kui suur on mobiiltelefoni arve.

Teine interaktiivne võimalus saada uudiseid on Eesti Kaugotsingu Infoboxi teenus, kuid siingi ei ole need reaalajas. Eesti Kaugotsingul on uudiste avaldamise lepingud Postimehe ning Sõnumilehega, nii et tegelikult saab inimene uudise kätte veelgi hiljem kui ajalehest.

Infoboxi süsteem seisneb selles, et klient helistab teatud numbril, maksab kõne eest 5 krooni ning teeb menüüs telefoniklahvidega liikudes valiku, millist infot parajasti vaja on.

Seejärel tuleb sõnum kas peilerile või EMT mobiiltelefonile. Infobox pakub peale ajalehtede uudistele veel telekavasid, valuutakursse ja SAT-TV koode.

«Meil on pöördumisi Infoboxi poole umbes paar tuhat kuus,» ütleb Eesti Kaugotsingu tehnikadirektor Tõnu Fimberg . Praegu toob Infobox Eesti Kaugotsingule ühes kuus tulu umbes 10 000 krooni.

«Erilisi kulutusi see meile ei too, sest teenus jookseb serveri peal, mida meil nagunii vaja on, seega mõtlesime, et miks mitte pakkuda ka selliseid teenuseid,» räägib Fimberg.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum