Sirje Niitra • 30. märts 1999 kell 22:00

Kange õlle müügile seatakse piirangud

Majandusministeeriumi kaubandusosakonna juhataja Anne Laari selgitust mööda lubab 15. aprillil kehtima hakkav alkoholiseadus tänavakaubanduses müüa vaid kuni 4,7% alkoholisisaldusega õlut ja kuni 6% kangusega muud alkoholi. Laari sõnul puudutab seadusesäte üksnes kohaliku omavalitsuse loa alusel aastaringselt kauplevaid kioskeid. Kauplustes ja toitlustusettevõtetes ning nendega piirneval alal on sellise alkoholi müük endiselt lubatud. Kui aga mõni ettevõte soovib oma kohviku näiteks Raekoja platsile püsti panna, käib see tänavakaubanduse alla.

«Mina küll arvan, et kanget alkoholi ei pea igal pool tänaval müüma,» leidis Laar. Teise seadusepunkti kohta, mis keelab hulgilaost kaupa osta sularahas, ütles Laar, et see nõue on tegelikult juba ammu olemas, ehkki selle täitmist ei ole kontrollitud. «Aktsiisikaupa, nagu alkohol, ei saa võrrelda näiteks sukkpükstega, siin peab käive näha olema, et saaks kontrollida, kas kõik maksud on tasutud,» selgitas ta. Lisaks annab see tema hinnangul turvalisuse tootjale.

Saku õlletehase juhatuse esimehe Cardo Remmeli sõnul tuleks nüüd sulgeda cash & carry laod, mis on Eestis viimasel ajal väga populaarseks saanud, sest seal käib kauplemine sularaha eest.

Õlle eristamist selle kanguse järgi ei pidanud Remmel õigeks. Tema hinnangul on Eestis muu alkohol õllega võrreldes paremates tingimustes.

«Minu arvates ei kõlba alkoholiseaduses väljenduv suhtumine kuhugi,» leidis Cardo Remmel. Saku õlletehase ja ka Eesti enam ostetuma õllemargi Saku Originaali alkoholisisaldus on 4,6 protsenti, mis jääb tänaval kauplemisel seadusega lubatud piiridesse.

Tartu õlletehase juhi Tarmo Noobi sõnul puudutab kange õlle müügi piiramine kõiki Eesti tootjaid, sest viimasel aastal on õlleturg kosunud just kange õlle arvel. «Riiklikult võttes pole see otsus kuigi õige, sest kange õlle tarbimine on suurenenud eelkõige salaviina arvel,» märkis ta.

Kange õlle kadumine kioskiletilt suurendab tema hinnangul salaviinamüüjate sissetulekuid.

Oma kange õlle on turule toonud kõik Eesti õlletehased, Viru Õlu toodangust moodustab see enamuse. Noobi hinnangul on õlletootjate orienteerumine üle 7% kangusega õlle osakaalu suurendamisele viimasel ajal tinginud turu vajadus. Kokkuvõttes ennustas Noop selleks aastaks Eesti õlleturu mahu vähenemist umbes 10 protsendi võrra.

«Siin läheb ainult kange õlu, lahjat ei taha keegi,» ütles eile Tallinna--Tartu maanteest 300 meetri kaugusel Kolul pood-baari pidav ettevõtja Sven Uibo. Kõige paremini läheb tema väitel ligi 10protsendise alkoholisisaldusega Saaremaa X, seejärel veidi lahjem Saku Sarvik.

Kolu traktorist Ülo Loos arvas, et keelamisega ei saavuta midagi ja kes ikka harjunud kanget õlut tarbima, teeb seda edasi, hinnale vaatamata. «Mis seda lahjat ikka juua, roolis olles võtan siis juba alkoholivaba,» leidis Loos.

Hetkel kuum