Indrek Kald • 7. aprill 1999 kell 22:00

Eesti Telekomi konkurendid kahjumis

Märtsis teatasid Eesti sideoperaatorid oma eelmise aasta majandustulemused. Ootuspäraselt olid Eesti Telekomiga seotud ettevõtted kasumis, nende konkurendid aga lõpetasid aasta kahjumiga.

Suurima tulu teenis Eesti Mobiiltelefon, mille kasum oli 390 miljonit krooni. Samadele omanikele kuuluv Eesti Telefon piirdus 263 miljoni krooniga. Võrreldes üle-eelmise aastaga on käive ja kasum suurenenud. EMT teenis 1997. aastal 239 miljonit krooni ja Eesti Telefon 179 miljonit krooni.

Eesti Telefoni mullune puhaskasum ületas koguni maksueelset kasumit, mistõttu kujunes firma tulumaks negatiivseks. Põhjuseks amortisatsioonireservide moodustamine ja firma tulumaksusoodustus investeeringutelt väljaspoole Tallinna ja Harjumaad.

Konkureerivad sidefirmad Radiolinja ja Q GSM lõpetasid aasta kahjumiga. Q hõiskas, et on majandusnäitajatelt möödunud oma rivaalist Radiolinjast. Q GSMi käive oli suurem ja kahjum väiksem kui Radiolinjal.

Selle aasta alguse seisuga rääkis Q telefoniga 45 000 inimest, Radiolinjal oli kliente 6000 võrra enam. Kas tänaseks on Q GSM ka selle näitaja osas konkurendist mööda läinud ja tõusnud Eesti teiseks mobiilsideoperaatoriks, ei ole firmad veel avalikustanud.

Seitse aastat EMTd juhtinud Tõnu Tee teatas möödunud kuul, et lahkub firmast. Tee tabas sobiva hetke -- EMT emaettevõtte Eesti Telekomi erastamise järel on firmas alanud uus etapp, samas on EMT jätkuvalt turuliider ja teenib omanikele head kasumit.

Eesti Telefoni juht Jaan Männik ütles mullu suvel Telekomi erastamisest kõneldes, et uued omanikud ei ole ühelegi firmajuhile heaks uudiseks. Seni ei ole kuulda olnud, et muutunud omanikud nõuaksid Telekomi ettevõtetes juhtide väljavahetamist.

Hetkel kuum