ÄP fototoimetus • 7. aprill 1999 kell 22:00

Poola tõstab tolle

Poola paremtsentristlik valitsus lubas veebruaris maanteed traktoritega blokeerinud protestivatele talunikele, et ta võtab nende kaitseks odavate põllumajandustoodete impordi vastu midagi ette. «Nüüd kehtestatud tollimäärade tõstmine ja osa madala imporditolliga kaupadele kvoodi kehtestamine on täielikus kooskõlas Poola sõlmitud rahvusvaheliste lepetega ja maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega,» ütles Poola asepõllumajandusminister Jerzy Plewa. «Me ei kavatse nende abinõudega end isolatsiooni seada, vaid üksnes olemasolevate võimaluste piires oma tootjaid kaitsta,» kinnitas ta.

Alates kolmapäevast tõstis Poola toidunisu imporditolli 20%-lt 70-le, sealiha imporditolli 25%-lt 83,3-le, piimatoodete imporditolli 9%-lt 35-le ning linnuliha imporditolli 28%-lt 60-le, teatas Poola tollipeavalitsus.

Toiduainete tootmise rentaablus kahanes Poolas mullu 7%, mille põhjuseks oli ekspordi vähenemine finantskriisis Venemaale ning teistesse SRÜ ja Kesk-Euroopa riikidesse.

«Euroopa Liidu ja CEFTA riikide eeskujul töötame praegu välja talunike otsetoetuste süsteemi, mis võimaldab meil edaspidi imporditolle jälle alandada,» ütles põllumajandusminister Artur Balazs. «Selle süsteemi loodame valmis saada saagikoristusajaks augustis-septembris.»

Eesti põllumajandustoodete eksport Poolasse on Eesti põllumajandusministeeriumi andmetel viimastel aastatel pidevalt vähenenud. Kui 1996. a veeti neid sinna 15 mln krooni eest, siis mullu ainult 1,3 mln eest, mis moodustas alla 0,1% Eesti põllumajandustoodete koguekspordist. Tänavu kehtima hakanud Eesti--Poola vabakaubanduslepingus on põllumajandustoodete osakaal tühine. Lihakvooti ei ole seal üldse, piimatoodetest on pisike kvoot lõssipulbril ja juustul.

Poola ise tõi mullu Eestisse põllumajandustooteid 258,5 mln krooni eest, mis moodustab 4,2% nende koguimpordist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum