Kristi Malmberg • 25. aprill 1999 kell 22:00

Mölderit ja Männartit ähvardab kohtuasi

«Tõenäoliselt pole nende kohtusse andmisest pääsu, muidu see asi jääbki vinduma,» ütles reedel üks Hüvitusfondi nõukogu liige. Ta lisas, et ilmselt süüdistatakse eksjuhte ka mitmes teises fondile kahju toonud tehingus.

Hüvitusfondis on moodustatud töögrupp fondi juhtkonnast, PriceWaterhouseCoopersi audiitoritest ja advokaatidest, kes esitavad arvamuse tulevikutehingute kohta fondi nõukogule.

Töögrupi juht, fondi juhatuse esimees Aare Tammemäe ütles, et üks ettepanek, mis töögrupp teeb nõukogule, võib tõepoolest olla taotluse esitamine keskkriminaalpolitseile algatada eksjuhtide suhtes kriminaalasi. «Midagi täpsemat on veel aga vara öelda, sest teeme praegu täiendavat uurimist,» lausus Tammemäe.

Peale Ühispangaga sõlmitud tehingute on Mölder ja Männart koos fondi juhatuse endise liikme Kalev Raidjõega teinud tehinguid ka Maapangaga, mis tõid pangale märkimisväärset kahju. Mehed ise on ebaseaduslikke tehinguid eitanud.

«Hüvitusfondi varasemaid tehinguid tuleb põhjalikult kontrollida ja kui selgub, et tegemist on seaduserikkumisega, siis loomulikult algatada ka kohtuasi,» ütles fondi nõukogu esimees Jürgen Ligi.

«Mul pole mingit infot, et minu suhtes plaanitaks kohtuasja algatamist,» ütles Mölder reedel. «Mul pole ka sellist infot, et kohtuasja algatamiseks oleks põhjust, seepärast ei saa ma ka midagi kommenteerida.»

Fondile 63 mln krooni kahju toonud tuletistehingud Ühispangaga sõlmiti 1997. aasta novembris. Tehingu kohaselt kohustus pank mullu 5. mail ostma fondilt viie kommertspanga ja Norma aktsiaid kokku 143,6 mln krooni eest. Ühispank aga fondilt aktsiaid välja ei ostnud, sest katkestas juba järgmisel päeval ühepoolselt tehingu.

Varem on fondi juhatuse endine esimees Arle Mölder väitnud, et see raha tuleb Ühispangalt kätte saada, muidu pöördub fond kohtusse. Ta on tunnistanud, et andis eelmise aasta oktoobris surve all olles Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti kabinetis allkirja paberile, mis lõpetas tuletistehingud ja kandis 1997. aasta 3. novembri kuupäeva.

Hüvitusfond on kaalunud ka Ühispanga kohtusse andmist, kuid tehingutele tehtud eelmise ekspertiisi põhjal selgus, et kohtuasja võitmiseks on vähe väljavaateid.

Ühispanga asepresidendi Janek Mäggi sõnul on Ühispanga juhid käitunud seadusepäraselt ja pangal mingeid pretensioone tuletistehingute suhtes pole.

Hetkel kuum