ÄP fototoimetus • 20. mai 1999 kell 22:00

Ungarit painab defitsiit

Ungari jaoks pole küsimus enam selles, kas jooksevkonto defitsiit kasvab, vaid kui palju. Märtsis suurenes puudujääk prognoositud 200 miljoni dollari asemel 334 miljonile dollarile.

Riigieelarve defitsiit aga kasvas aasta esimeses kvartalis kaheksale protsendile sisemajanduse kogutoodangust aastaks prognoositud nelja protsendi asemel.

Just need kaks tegurit on peamiseks põhjuseks, miks Ungari sisemajanduse kogutoodang pärast läinud aasta 5,1protsendilist kasvu lähiaastatel pidurdub. Alanud aastaks ennustab OECD Ungarile 4,1- ja tuleval aastal 3,2protsendilist kasvu.

«1998. aastal oli Ungari majanduskasv OECD riikide hulgas üks kiiremaid. Kodumaise nõudluse suurenemine tõstis majanduskasvu 5,1 protsendile,» kirjutab OECD oma raportis.

1995. aastal käivitatud kolmeaastase kokkuhoiupaketi järel hüppeliselt kasvanud kodumaine nõudlus suurendas omakorda importi, mis on jooksevkonto defitsiiti enam kui kaks korda suurendanud. Mullu kasvas defitsiit 4,8 protsendile sisemajanduse kogutoodangust.

«1999. aastal võib defitsiit paisuda isegi kuni kuuele protsendile SKTst,» hoiatab OECD.

Mõnevõrra lootust annab tööstustoodangu üllatuslikult kiire kasv esimeses kvartalis -- 7,2 protsenti, mille põhjusena nähakse Saksamaa ja Venemaa oodatust paremaid majandustulemusi.

Veel kirjutab raport, et Ungari tööpuudus, mis paar aastat tagasi kõikus 15 ja 20 protsendi vahel, langes läinud aastal kaheksale protsendile. Samas ei suutnud neljaprotsendine tootlikkuse tõus 1998. aastal reaalpalkade kasvuga sammu pidada.

Tõenäoliselt ei suuda ka Ungari valitsus oma kuluplaanidest kinni pidada, millega eelarve defitsiit jääks nelja protsendi piiresse sisemajanduse kogutoodangust.

OECD ennustab käesolevaks aastaks defitsiidi kasvu 4,7 protsendile ning tuleval aastal 4,8 protsendile.

Ungari riigieelarve defitsiit, mis esimeses kvartalis kasvas kaheksale protsendi SKTst, sunnib valitsust siiski oma kulusid koomale tõmbama. Liiga kaugele minnes võib see aga omakorda kahjustada kodumaist nõudlust ja toodangut ning ahendada maksubaasi.

Autor: ÄP

Hetkel kuum