Tõnis Oja • 10. juuni 1999 kell 22:00

Jaapan üllatas majanduskasvuga

Jaapani majanduse planeerimise agentuur teatas eile, et riigi sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvas selle aasta esimeses kvartalis 1,9 protsenti. Ümberarvutatuna aastasele baasile teeb see majanduskasvuks koguni 7,9%. Maailma suuruselt teine majandus paistab pärast kaks aastat kestnud langust olevat siirdunud taas tõusuteele. Veel möödunud aasta viimases kvartalis langes saareriigi SKT 0,8%, selle aasta esimeseks kvartaliks prognoosid analüütikud vaid 0,1 protsendilist majanduskasvu.

Tokio börs reageeris uudisele 2,89protsendilise tõusuga. Jeeni kurss kerkis uudise peale peaaegu 2%, 117,85 USD/JPYni. Jeeni pidu ei kestnud aga kaua ning vahetult pärast kauplemise algust Euroopas tugevnes dollar omakorda poole tunni jooksul 119,70 jeenini. Jeeni kiire languse põhjuseks pidasid turuosalised Jaapani panga poolt sooritatud jeeni tugimüüki. Ametlikku kinnitust eile õhtuks kuuldustele ei tulnud, kuid rahandusministeeriumi rahvusvahelise osakonna juht Haruhiko Kuroda teatas, et ta ei lükka turul liikuvaid kuuldusi ümber.

Inglise Pank langetas eile ootamatult keskse laenuintressi 5,0 protsendile. Keskpank on viimase 9 kuu jooksul intressi langetanud 7 korral. Nii madal oli see viimati novembris 1977.

Hetkel kuum