ÄP fototoimetus • 16. juuni 1999 kell 22:00

Hinnakontroll appi

«Sõlmitud on koostöökokkulepe Venemaa majandusliku olukorra stabiliseerimiseks, mis näeb ette hindade külmutamise 1. juunist 31. detsembrini,» teatas uudisteagentuur Interfax.

Dokumendile kirjutasid alla 53 suurema ettevõtte juhid, sealhulgas Gazprom, Lukoil, Jukos, Surgutneftegaz, Transneft, Vene Ühendatud Energiasüsteemid ja riigiraudtee.

Allakirjutanute hulgas olid ka suuremate metallurgifirmade, autotööstuse, masinaehituse ja keemiatööstuse ettevõtted.

Firmad andsid lubaduse, et tõstavad hindu ja tariife maksimaalselt 0,5 protsendi võrra esimese poolaasta tootjahindade inflatsioonitasemest.

Kokkulepe tagab «normaalse hinnakujunduse» ning «välistab valitsuse mistahes sekkumise,» ütles venemaa esimene asepeaminister Nikolai Aksjonenko allakirjutamise tseremoonial.

VÜE peadirektor, endine Vene majandusreformide juht Anatoli T?ubais kinnitas samuti, et kokkulepe avaldab Venemaale tervendavat mõju.

Vene ajakirjandus arvab teisiti.

«Tööstussektorite vahel on sõlmimisel selgelt vabaturu reegleid rikkuv kokkulepe, et teha head meelt Rahvusvahelisele Valuutafondile, mis väidab end samuti vabaturu ideaale kaitsvat,» kirjutab majandusleht Kommersant artiklis «Sotsialismi vari».

Lehe sõnul oli kokkulepet vaja selleks, et veenda riigiduumat vastu võtma IMFi laenu saamiseks vajalikke seadusi. Viimaste hulgas on eelnõu bensiinijaamade maksustamise kohta, mille vasakvaadetega duuma võib kinnitada ainult siis, kui tal on garantii hindade stabiilsuse kohta.

Venemaa peaminister Sergei Stapa?in hoiatas eile, et kui parlament eelnõusid ei kinnita, riskib Venemaa rahvusvahelisel laenuturul paaria staatusega. Muidu võiks IMFi laenuülekanne toimuda juba juulis

IMFi 4,5 miljardit dollarit aitaks Venemaal tagasimaksmisele kuuluvad laenud tasuda ning hõlbustaks kokkulepete sõlmimist ülejäänud välislaenude pikendamiseks.

Venemaa loodab tänavu edasi lükata võlakohustusi kokku 8 miljardi dollari väärtuses. Diplomaatiline roll Kosovos laenukoormat kergendada ei aita, toonitas teisipäeval Venemaa suurima võlausaldaja Saksamaa kantsleri nõunik Klaus Gretschmann.

Täna hakkab Vene riigiduuma IMFi maksupaketti uuesti arutama. Valimiste eel on eelkõige bensiinijaamade maksustamise kava saadikutele väga vastumeelt, kuna kardetakse bensiini hinna tõusu.

Peaminister loodab selle maksu abil katta poole 8 miljardist rublast, mille võrra Vene valitsus on Rahvusvahelisele Valuutafondile lubanud riigieelarve laekumisi suurendada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum