Toomas Truuverk • 4. juuli 1999 kell 22:00

Juhtaktsiad liiguvad ülesmäge

Positiivne meelestatus Tallinna börsil reedel kestis. Juhtivate aktsiate hinnad jätkasid tõusulainel, viies ÄP indeksi päevaga 1,55% üles, 328,5 punktile.

Aktsiahindade tõusu toetas ka USA dollari kerkimine järjekordse rekordtasemeni ja rahvusvahelise valuutafondi neljapäeval avaldatud positiivne raport Eesti majanduse arengu kohta.

Tugeva dollari mõju avaldus kõige otsesemalt Londoni börsil dollarites noteeritud Telekomi aktsia puhul, mille hind Eesti kroonidesse ümberarvestatult kerkis puhtalt dollari tugevnemise mõjul 1,15%. Telekomi aktsia hind Tallinnas järgib aga küllalt tihedalt hinna liikumist Londonis. Tallinna börsil sulgus Telekomi aktsia reede õhtul 101,5 kr tasemel ehk 1,75% neljapäevasest sulgemistasemest kõrgemal.

Kaudselt mõjutab dollari tugevnemine aga kogu Eesti aktsiaturgu, sest dollaririikidest pärit investorite jaoks muutusid dollari tõusuga odavamaks kõik Eesti aktsiad.

Rahustavalt mõjub Eestisse raha paigutanud välisinvestoritele kindlasti ka IMFi seisukohavõtt siinse majanduskliima suhtes. IMFi arvates on Eesti majandusel nimelt head eeldused paranemiseks -- positiivne on, et raskused pangasüsteemis on ületatud, et eksport kiirelt kasvab ja vähenenud on jooksevkonto defitsiit. Probleeme nähti eelkõige avaliku sektori kulutuste osas.

Oma positiivset mõju Tallinna börsile avaldasid kindlasti ka rekordilainele kerkinud naaberbörsid Helsingis ja Moskvas. Turu hüppelist kerkimist siiski oodata pole ja suure tõenäosusega jätkub sel nädalal kauplemine suviselt loiul turul vaiksel tõususuunal.

Hetkel kuum