Toomas Truuverk • 15. august 1999 kell 22:00

Pankade tulemused üllatust ei paku

Esmaspäeval avaldatavate kommertspankade juulikuu bilansside ootuses vaibus kauplemine Tallinna börsil. Börsisüsteemi päevakäive ulatus tagasihoidliku 6,4 miljoni kroonini ja ÄP indeks sulgus kauplemispäeva lõpul 0,07% plusspoolel.

Vaatamata vaiksele kauplemispäevale leidsid investorid ka eile endale lemmiku. Kui viimasel ajal on eri hetkedel lemmiku staatust nautinud Saku õlletehas, Norma, Optiva Pank, Hansapank ja möödunud neljapäeval ka Telekom, siis reedel kerkis möödunud nädalal palju kommenteerimist leidnud erastamisväärtpaber tähelepanu keskmesse ka börsil. EVP päevakäive ulatus registreeritud 21 tehingus 1,2 mln kroonini ja hind sulgus 1,5protsendilise päevatõusu järel 33,2 sendil.

neljapäeval spekuleerisid maaklerid EVP hinna võimaliku kerkimisega lähiajal 0,35--0,36 kroonile. Piir kuhumaani EVP kurss üleüldse tõusta võib, on 1 kroon miinus tehingutasu. Senikaua, kuni EVP-kroon ja selle hankimiseks kulutatud summa jääb alla ühe krooni taset, on mõistlik võimaluse korral kasutada erastamismaksete tasumiseks või mõnel muul juhul just EVP-kroone.

Täna on investorite pilgud suunatud loomulikult pangasektorile. Suure tõenäosusega kaks suuremat panka avalikkust eriliselt siiski ei üllata. Nii Ühispanga ca 10 mln kr ja Hansapanga ca 40 mln kr kuukasumid viimasel ajal viitavad tahtele just sellist numbrit näidata. Pole aga ühtegi märki, miks see tahe oleks pidanud viimase kuuga muutuma. Võimaliku üllatajana tuleb kõne alla ehk Optiva Pank, kellel 1--2 miljoni kroonist kasumit suhteliselt lihtne märgatavalt ületada.

Hetkel kuum