18. august 1999 kell 22:00

Askeetlik büroo nagu sõjalaev

ETA jättis maha ajakirjandusmaja ja kolis tänapäevastesse tingimustesse, ei mingit ruumi raiskamist ega liialdusi enam. Vanale büroole tagasi mõeldes raputab peadirektor Neeme Brus vaid pead.

Uus must büroohoone Pärnu maanteel äratab tähelepanu -- välimuselt soliidne, isegi eksklusiivselt mõjuv hoone on ümber ehitatud endisest koledast tööstushoonest.

Maja ümberehituse arhitektid Jüri Okas ja Marika Lõoke on teinud ETA büroole ka sisekujunduse, kus nende endi sõnul on kasutatud sama keelt, mida maja juures.

ETA büroo üldilme on sisse astudes, nagu majalgi, tume, asjalik ja soliidne. Veidi süngelt mõjub sügavsinine nõupidamistesaal, mida ETA peadirektor Neeme Brus sõjalaevaks nimetab.

Toimetuse tuba aga üllatab erkpunase põrandavaiba ja suurte, peaaegu seinasuuruste akendega. Kogu büroo põrandat katab vaip, mis summutab kaja.

Neeme Brus muretseb ainult klaasist köögiseina pärast, mida on hämaras koridoris keeruline märgata. Tekib tahtmine läbi klaasseina kööki astuda. Tellija soovis klaasile mingit triipu või kujundit, et klaas oleks märgatav, kuid sisekujundajad Okas-Lõoke olid igasuguste kaunistuste vastu klaasil.

Klaassein on purunematust turvalisest materjalist. Kui keegi ka korra vastu klaasi jookseb, siis teine kord enam mitte. Uus ruum vajab harjumist, arvab Jüri Okas.

Arvan, et see on üks paremaid büroohooneid. Palju annab juurde avar fuajee, mis on küll nii minimalistlik, kui veel olla saab, kuid muudab ometi kogu maja õhuliseks.

Suur pluss on kogu maja hea tehniline pool, samuti on meeldiv, et rendileping Estconde-Ega paneb ülempiiri kommunaalkuludele ning osa sisetöid tegi maja ehitaja omal kulul. Majal on gaasiküte ja oma elektrialajaam. Üldine kujundus on lihtne, kuid ei puudu omapära.

Nõupidamistesaali tumesinine seinavärv ja kitsad piklikud siseaknad ilma vaheraamideta annavad ruumile sõjalaeva ilme. Muljet aitavad veelgi tugevdada maja massiivsed rauast konstruktsioonielemendid.

Üldmulje on lihtne, oleme igasuguste kaunistuste vastu. Lihtne ei tähenda odavust, võib isegi palju eksklusiivsem olla.

Alati saab ka teha teisiti, kuid peab arvestama paratamatustega, üheks selliseks on raha. Oleme tulemusega igati rahul, teisiti ei saaks tööd tehagi. Samuti tellijaga.

Meile tulemus sõjalaevaga ei assotsieeru. Jäikusdiafragmad on paratamatud, need ei ole sisekujunduselemendid. Need on sellepärast, et maja on ümber ehitatud endisest tööstushoonest.

Sisekujundus on selline mittekujutav kunst. Tegime interjööri samas keeles kui maja. Majas on ruume, kus maja poolt etteantud keelt ei ole arvestatud.

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum