ÄP fototoimetus • 22 november 1999

Jaapanlased õpivad säästma ja toime tulema

Kui Jaapani majandus pärast Teist maailmasõda läks pidevalt ülesmäge, oli inimeste elu tänu riigi ja firmade toetusele ning tugevale pangasüsteemile suhteliselt muretu. Kuid 1990. aastate kriisi tagajärjel on majandusolud tunduvalt karmimaks muutnud. Paljud investeerimisfirmad on läinud pankrotti, toibuvad pangad on aga intressid nõnda alla lasknud, et inimestel ei tasu enam eriti sääste pangas hoida. Kui alles hiljuti võisid inimesed kindlad olla, et neile on firmas töökoht tagatud pensionini, siis nüüd võivad nad iga hetk tööta jääda. Kõik see on muutnud jaapanlaste elu järjest ebakindlamaks, mis sunnib neid märksa suuremat tähelepanu pöörama oma rahaasjadele ja säästmisele.

Et aidata inimestel järjest keerulisemaks muutuvates turumajandusoludes kahaneva sissetulekuga toime tulla, on Jaapanis hakatud inimeste nõustamiseks spetsiaalselt koolitama finantsplaneerijaid, kelle järele on tekkinud tohutu nõudmine.

«Raha pankapanekust ei ole enam mingit kasu. On alanud üleminekuaeg minu ja majanduse jaoks. Minul ja paljudel teistel on hädavajalik finantssüsteem endale selgeks teha, et saaks üksikisiku tasandil langetada olulisi rahalisi otsuseid,» ütles Masamitsu Obashi, kes kaotas 50aastasena töö Tokio ühes energiafirmas ja asus seejärel Waseda ülikoolis 10nädalastel õhtukursustel koos eksärimeestega, koduperenaistega, tudengitega jt õppima finantsplaneerijaks, kelle arv riigis küünib praegu 2500ni.

Juba neliteist aastat finantsplaneerija ametit pidav Masayuki Kihira ütles, et varem nõustas ta põhiliselt vanemaid inimesi, kes valmistusid pensionile jääma. Nüüd aga otsivad tema käest abi ängis keskealised abielupaarid ja ärimehed, kes on kaotanud töökoha. «Muutunud ei ole minu töö, vaid ühiskond. Paljud inimesed, kellel on väga väikesed säästud, on jäänud hätta ega oska midagi peale hakata. Paljudel mõlguvad meeles enesetapumõtted. Minu ülesanne on neid julgustada ja süstida neisse eneseusku, et nad suudaksid edaspidi hakkama saada,» selgitas Kihira.

Autor: ÄP

Hetkel kuum