Tõnis Oja • 24. november 1999 kell 22:00

USA majanduskasv taas hirmuäratav

Euro kurss kukkus eile dollari suhtes nelja kuu ning Suurbritannia naela ja Jaapani jeeni suhtes ajaloo madalaimale tasemele.

Euroopa ühisrahale sai saatuslikuks mitme asjaolu kokkulangemine, millest igaüks eraldi polekski võib-olla nii suurt mõju avaldanud.

Esimene ja võib-olla olulisim põhjustaja oli Jaapani keskpank, kes ähvardas jeeni edasise tugevnemise ärahoidmiseks rahvusvaluuta tugimüükidega, mille tulemusena jeen tugevnes dollari ja eriti euro suhtes. Arbitraazhi tulemusena nõrgenes euro dollari suhtes. Kuna finantsturud olid pikkade pühade eel vähelikviidsed (USA finantsturud on täna ja homme tänupühade tõttu suletud), siis olid ka valuutakursside liikumised veidi ülevõimendatud.

Dollar sai tuge ka esialgse USA kolmanda kvartali majanduskasvu avaldamisest. Analüütikud prognoosisid 5,0--5,1protsendilist majanduskasvu aastas. Tegelikkus osutus veelgi hirmuäratavamaks. Maailma suurim majandus kasvas kolmandas kvartalis (arvutatuna aastasel baasil) 5,5 protsenti. Konkureeriva majanduse (Euroopa majandus- ja rahaliit) kasv jääb aga ka järgmisel aastal arvatavasti alla 3 protsendi. Euroopa peab Ameerikale järele jõudmiseks veel pingutama.

Hetkel kuum