Kristina Traks • 1. detsember 1999 kell 22:00

Kalevi nõukogus teenib rohkem kui pangas

Kalevi aktsionärid valisid eilsel erakorralisel koosolekul tagasiastumispalve esitanud Ants Laose, Priit Kotkase ja Tiit Kõuhkna asemele uuteks nõukogu liikmeteks Ühispanga riskikapitali osakonna juhtaja Guido Grit?enko, Optiva Panga korporatiivpanganduse vanemprojektijuhi Henn Ruubeli ja Heino Priimägi, kes on ka ETFC Grupi ja Tallinna Piimatööstuse nõukogu liige. Kalevi nõukogu liikmena jätkab Oliver Kruuda. Ettevõtte nõukogu esimeheks saab Heino Priimägi. Aktsionärid otsustasid maksta nõukogule senisest suuremat töötasu, mis ületab suurpankade nõukogudes makstava. Aktsionäridele koosolekul palgamäärade suurendamist ei põhjendatud.

Kalevi nõukogu esimees teenib nüüd kuus 30 000 krooni ja nõukogu lihtliige 15 000 krooni. Hansapanga nõukogu liikmete palk on 5000--10 000 krooni kuus, Ühispangas 8000--9000 krooni ja Optiva Pangas 5500 krooni.

Kalevil kulub edaspidi sotsiaalmaksu arvestamata nõukogu liikmete tasustamisele 90 000 krooni kuus. Eelmise nõukogu palgakulud olid 45 000 krooni kuus. Koos sotsiaalmaksuga ulatub Kalevi nõukogu tasustamise kulu edaspidi ligi 120 000 kroonini kuus. Aastas tähendab see ettevõtte jaoks rohkem kui 1,4 miljoni krooni suurust palgakulu.

Kalevi tegevjuht Priit Kotkas ega nõukogu liikmed ei leidnud pärast koosolekut aega Äripäeva küsimustele vastata.

Kalevi infojuht Tiina Altmets ütles, et kuigi rahanumbrid on suured, ei võta osa nõukogu liikmeid töötasu välja. Kes oma palgast loobuvad, seda ei nõustunud Altmets avaldama.

Ühispanga analüütik Sven Kunsing ütles, et Kalevi nõukogu liikmete palgad tunduvad põhjendamatult suured olukorras, kus ettevõttel ei lähe just hiilgavalt. «Aktsionärid peaksid oma tasu saama pigem aktsia hinna tõusust,» sõnas Kunsing. «Loomulikult, kui ettevõttel läheb hästi, siis peaks see väljenduma ka nõukogu liikmete palgas.»

Poole aastaga teenis Kalev koos tütarfirmadega vaid 147 000 krooni kasumit, ettevõte käive oli 150 miljonit krooni. Kolmanda kvartali majandustulemusi ei ole Kalev veel börsile esitanud. Poolaastatulemuste järgi oli Kalevi omakapital vähenenud enam kui poole võrra 57 mln kroonini. Ettevõttel on pikaajalisi kohustusi 90 mln krooni ja lühiajalisi laene 67 mln krooni ulatuses. Ettevõtte põhiomanikel, Talinvestil ja Epeksil investeerimiseks vajalikku raha ei ole.

Rakvere Lihakombinaadi infojuht Andrit Heidov ütles, et nende nõukogu liikmed ei saa oma töö eest eraldi tasu. «Meie nõukogus on soomlased ja Soomes on selline tava, et nõukogu liikmed palka ei saa,» rääkis Heidov.

Saku õlletehase viieliikmeline nõukogu saab sel aastal oma töö eest kokku kuni 100 000 krooni. Eelmisel aastal jagati kuue nõukogu liikme vahel 30 000 krooni.

Kalevi aktsia hind on Tallinna börsil langenud aasta alguse 15,5 kroonilt 8,5 kroonile.

Hetkel kuum