ÄP fototoimetus • 5. detsember 1999 kell 22:00

Leidur kaebas Merita kohtusse

USA advokaadibüroo Baker & Hostetler tahab algatada patendivaidluse MeritaNordbankeni vastu, kelle süül 1990. aasta pangakriisi ajal mitu haruldast patenti aegus ja soome leidur jäi paljakäsi. Tegemist on Juhani Niinivaaraga, kes nõuab MeritaNordbankenilt 540 miljonit Eesti krooni.

Lugu ulatub 1980. aastate lõppu, kui Merita Nordbankeni eelkäija Soome Yhdyspankki hakkas finantseerima Niinivaara leiutist -- moodsat veealuse keevitamise süsteemi, mille vastu tundsid huvi paljud naftafirmad ning ka USA Pentagon. Pank kohustus tasuma kõik süsteemi arenduskulud, et patent ei aeguks. Kuid 1990. aastal, kui algas Soome pangakriis, ütles pank üles kõik laenud ja nõudis nende kiiret tagasimaksmist. Niinivaara patent aegus ning mees kaotas kogu vara.

Tükk aega hiljem, 1996. aastal sai Juhani Niinivaara ootamatult teada, et pank oli tema selja taga mänginud räpast mängu. Nimelt kohtus ta juhuslikult norralase Knut Larseniga, kes 1980. aastate lõpus oli juhtinud firmat NPC Marine Contracting ja kes tundis huvi, mis on saanud Niinivaara leiutisest. Larsen rääkis, et oli 1988. a pidanud pangaga läbirääkimisi, et tema firma saaks kasutada Niinivaara patenti ja oli pangale isegi maksnud patendilepingu püsimiseks. Niinivaara polnud sellest midagi kuulnud.

Soome leidur pöördus abi saamiseks oma mõjuka sõbra, USA kongressi endise liikme, praeguse tippjuristi Guy Vander Jagti poole, kes töötab USA suurimas advokaadibüroos Baker & Hostetler. Jagti andmeil kasutatakse veealust keevitussüsteemi Ühendriikides ulatuslikult, ilma et leidur selle pealt leiduritasu saaks.

Nüüd on oodata, et selles asjas algab tuleval aastal Soomes kohtuprotsess, mille järel on kohtuprotsessi oodata ka USAs. MeritaNordbankeni juhatuse aseesimees Vesa Vainio ütles, et asjaga tegelevate panga juristide väitel pole põhjust muret tunda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum