ÄP fototoimetus • 8. detsember 1999 kell 22:00

Venemaa-Valgevene liit sõlmitud

«Kremlis allkirjastatud dokumendid on monumentaalse tähtsusega,» ütles Venemaa president Boriss Jeltsin, kelle ootamatu haigestumise tõttu lepingu allkirjastamine läinud kuul edasi lükkus.

Valgevene president Aleksander Luka?enko, kes on 1994. aastast liidulepingu peamine eestvedaja olnud, nimetas tseremooniat alusepanekuks teistele kokkulepetele, mis lõpevad reaalse liidu moodustamisega.

Lepingu esialgse versiooni allkirjastasid presidendid 1996. aastal Kremlis toimunud pidulikul tseremoonial.

Eile sõlmitud leping näeb ette kahe riigi majanduse järk-järgulise ühendamise, ühise parlamendi ja ministrite nõukogu moodustamise ning ühisraha kasutuselevõtmise aastal 2005.

Samas säilitab kumbki riik Nõukogude Liidu lagunemise järel saavutatud iseseisvuse. Lepingule on mõlemas riigis arvukas toetajaskond.

Tseremoonia leidis aset täpselt kaheksa aastat pärast seda, kui Boriss Jeltsin ning Ukraina ja Valgevene liidrid kirjutasid 1991. aastal alla kokkuleppele, mis tõi kaasa Nõukogude Liidu lagunemise.

USAs visiidil viibiv Ukraina president Leonid Kut?ma ütles Pariisi päevalehele Le Monde Venemaa ja Valgevene liidulepingut kommenteerides, et «Ukraina seda mängu kaasa ei mängi» ning et Moskvale on see leping pigem kahjulik kui kasulik.

Minskis tõkestas lepinguvastaste protestiaktsioon mõneks ajaks liikluse peatänaval, kuid selliseid kokkupõrkeid nagu oktoobris 20 000 inimese meeleavaldusel miilitsaga eile ei toimunud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum