Kristi Malmberg • 16. detsember 1999 kell 22:00

Pealinna ettevõtete tulumaks ebatõenäoline

Virkuse sõnul tekkis tal mõte kehtestada Tallinnas 1--2% ettevõtte tulumaks kohaliku maksuna linna eelarvet ja seadusi lugedes. «Ettevõtluskeskkond Tallinnas on palju väärtuslikum ülejäänud Eestist ja seetõttu tuleks seda veelgi rohkem väärtustada,» ütles Virkus, kelle selgitusel läheks maksust kogunev raha ettevõtluskeskkonna ja infrastruktuuri arendamisse.

«Usun, et kui maksu sihtotstarbelisus on selge, ei tekita see protesti ka ettevõtjate seas,» lausus abilinnapea. «Praegu vaatab igalt poolt vastu rahapuudus.»

1--2% ettevõtlusmaksust laekuks Virkuse arvutuste kohaselt 30--60 mln krooni aastas linnaeelarvesse. «See pole küll suur raha, aga midagi ikka annaks teha, kui seda sihipäraselt kasutada,» nentis abilinnapea.

Air Tours Estonia juhatuse esimees Enn Vilgo ütles, et vaevalt sellisest maksust saadav tulu eriti suureks kujuneb. «Ettevõtte juhina pooldan ikkagi tarbimise, mitte tulu maksustamist,» sõnas Vilgo.

Vilgo pidas igati positiivseks asjaolu, et juhul kui maks tuleb, suunata see ettevõtluskeskkonna arendamisse. «Samas on poliitiliselt veidi imelik, kui Tallinnas kehtestatakse maks, mille sisuliselt sama võimuliit Toompeal on just ära kaotanud,» nentis ta.

Virkus märkis, et loomulikult ei saa enne midagi ette võtta, kui on saavutatud selles osas konsensus koalitsiooninõukogus.

Reformierakondlasest Tallinna volikogu esimees Rein Voog nimetas ideed natuke naljakaks ja arusaamatuks. «Ma ei näe ka põhjust sellise maksu kehtestamiseks,» märkis Voog. «Kui selline maks kehtestada, hakkab ettevõtlus Tallinnast välja minema ja see tähendab ka pealinna tulubaasi vähenemist.»

Et Mõõdukad, Isamaaliit ja Reformierakond on koalitsioonileppes lubanud, et kohalikke makse ei tõsteta ega tehta uusi, peab uue maksu kehtestamiseks andma nõusoleku koalitsiooninõukogu.

Voog ei osanud veel öelda, kas koalitsiooninõukogu hakkab seda küsimust arutama. «Praegu tundub küll ebatõenäoline, et koalitsiooninõukogu selle mõtte heaks kiidaks,» lisas ta.

Hetkel kuum